Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 08:42
Reklama

Sądecka PWSZ z nowym fantomem

Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wzbogaciło się o kolejne, niezwykle użyteczne w procesie kształcenia, spektakularne pomoce dydaktyczne: wirtualny stół anatomiczny i zaawansowany symulator – fantom dorosłego pacjenta do nauki i treningu procedur przeprowadzanych przez ratowników medycznych w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych.
  • Źródło: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
Sądecka PWSZ z nowym fantomem
Podziel się
Oceń

Symulator (fantom) - SimMan ALS”, trafił do pracowni ratownictwa medycznego, gdzie studenci (przyszli ratownicy medyczni) nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie medycznych czynności ratunkowych, procedur ratunkowych przedszpitalnych, wewnątrzszpitalnych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą w przyszłości wykonywać swój zawód. Nowo zakupiony „pacjent” swoim wyglądem i wielkością przypomina dorosłego człowieka, a po odpowiednim zaprogramowaniu, może wykazywać reakcje fizjologiczne, charakterystyczne dla żywej osoby.

Podczas ćwiczeń przy zastosowaniu symulacji medycznej, dodatkową dawkę adrenaliny dostarczą studentom nie tylko nauczyciele akademiccy, ale też sam „pacjent”. Sterowany bezprzewodowo fantom, pozwala prowadzącemu ćwiczenia, zaprogramować kilkadziesiąt scenariuszy zdarzeń, z którymi ratownik medyczny może spotkać się w realnej sytuacji, począwszy od podstawowej oceny stanu pacjenta po zaawansowane umiejętności podtrzymywania życia.

Symulator może być wykorzystany do nauki i doskonalenia technik i procedur stosowanych w intensywnej terapii, kardiologii. Program „SimMan ALS” pozwala zasymulować różne nagłe stany zagrożenia zdrowia i życia, które studenci kierunku ratownictwo medyczne powinni rozpoznać, a następnie podjąć właściwe działania będące w kompetencji ratownika medycznego i pielęgniarki. Program pozwala przeprowadzać różnorodne symulacje medyczne dotyczące pacjenta urazowego, stanów zagrożenia życia np. ze strony układu oddechowego, układu każenia, w tym z możliwością interpretacji EKG, wykonania defibrylacji, itp. Dzięki temu studenci będą lepiej przygotowani do kontaktu z prawdziwymi pacjentami, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort chorych i poszkodowanych.

Stół anatomiczny, to… tablet rozmiarów rodzinnego… stołu, to wirtualne narzędzie, pomoc dydaktyczna, przeznaczona do celów edukacyjnych.

Stół anatomiczny Anatomage pokazuje wirtualne ciało ludzkie w rzeczywistych rozmiarach. Prezentuje realistyczną i dokładną wizualizację człowieka, jego anatomicznych szczegółów. Detaliczne ukazanie szczegółów budowy ludzkiego organizmu, jest znakomitą ilustracją i dopełnieniem zajęć nie tylko z zakresu anatomii.

Operując ikonami na dotykowym ekranie, tak jak na tablecie, można dowolnie obracać, eksponować poszczególne organy, układy lub narządy ciała ludzkiego np. układ krwionośny, nerwowy, kostny, wyodrębniać je „krojąc” w dowolnej płaszczyźnie, powiększać poszczególne fragmenty i warstwy anatomiczne, dodawać je lub usuwać. W bibliotece stołu zaprogramowano 100 rzeczywistych obrazów anatomicznych.

Oprogramowanie pozwala na tworzenie i dodawanie własnych scenariuszy i opisów, tworzenie quizów i konkursów.

Zastępca dyrektora Instytutu Zdrowia PWSZ – mgr Urszula Cisoń-Apanasewicz oraz kierownik Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej - dr Dorota Ogonowska są zgodne, iż pozyskane nowe, zaawansowane narzędzia dydaktyczne, przyczynią się do podniesienia jakości i skuteczności kształcenia w Instytucie Zdrowia na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i dietetyka, ale będą też przydatne na zajęciach dla innych kierunków studiów w naszej Uczelni, mających w programie naukę anatomii, pierwszej pomocy.

Dzięki tym pomocom naukowym, PWSZ poszerzyła i uatrakcyjniła paletę możliwości kształcenia m. in. wprowadzając metodę symulacji, która jest metodą nowoczesną, efektywną w nauczaniu na kierunkach medycznych i pozwala Uczelni wkroczyć w nowy wymiar edukacji w naukach medycznych i naukach o zdrowiu.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Dziękuję za pomoc, miłą obsługę oraz nagrodę.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 09:07Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: Marcin z RopyTreść komentarza: Dobra inicjatywa.nie będę musiał stać w kolejkach.chociaż lubię tam przyjechać miła i fachową obsługaData dodania komentarza: 23.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: B.LasTreść komentarza: Piękna i słuszna akcja👏Data dodania komentarza: 13.10.2024, 14:31Źródło komentarza: Ruszyła IX Akcja Sprzątania Cmentarzy z I wojny światowejAutor komentarza: DzikTreść komentarza: Jak robi się reportaż z turnieju, to wypada podać miejsca poszczególnych drużyn.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 20:50Źródło komentarza: III Memoriał im. Jana Grygowicza za namiAutor komentarza: StaszekTreść komentarza: Była to najlepsza impreza Jaka była w tym dniu w okolicy Bawiłem się świetnie Pozdrawiam serdecznie wszystkich zawodników oraz kibicówData dodania komentarza: 2.10.2024, 13:55Źródło komentarza: Powiatowe Mistrzostwa w Dojeniu Sztucznej Krowy 2024 za namiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Kilka metrów chodnika to jest inwestycja?🫣 I to jeszcze przejście na drugą stronę chodnika na zakręcie w Śnietnicy?To ma być bezpieczne?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 19:32Źródło komentarza: W gminie Uście Gorlickie będzie wiele nowych inwestycji
Reklamadotacje rpo
Reklama