W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną porady z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji będą w roku 2021 nadal udzielane , aż do odwołania, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, czyli w formie Home Office - dyżurów telefonicznych. Ma to na celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno wykonawcom, jak i beneficjentom pomocy.
Aby skorzystać z tej formy porady i otrzymać informacje o dostępnych terminach, należy złożyć wniosek w formie elektronicznej, logując się na podstronie Ministerstwa Sprawiedliwości - „Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja”, adres e-mail: https://np.ms.gov.pl , gdzie znajduje się przycisk „Rezerwuj termin”. Następnie zdjęcie lub skan należy wysłać na adres e-mail: [email protected] albo dostarczyć do urzędu inną, dostępną drogą. Po przekazaniu zamówienia do urzędu proszę oczekiwać na wyznaczenie terminu porady.
W sytuacji uzasadnionej brakiem dostępu do Internetu beneficjent może złożyć wniosek o uzyskanie porady ustnie przez telefon pod numerem (18) 35-48-769 lub (18) 35-48-756. Fakt ten powinien być niezwłocznie odnotowany przez wykonawcę usługi w formie notatki służbowej, zawierającej następujące dane: imię, nazwisko, adres, numer PESEL (w przypadku braku numeru PESEL - numer innego dokumentu tożsamości).
Przypominamy, że nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust.2, określa załącznik nr 1 do ustawy.
1.Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
- Poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach.
- Wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego.
- Udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- Sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:
- Podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
- Z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.
- Związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
2.Zakres nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego to:
- Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
3.Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację w zakres której wchodzi:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o możliwościach korzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
2) przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji;
3) przygotowanie projektu wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
4) przeprowadzenie mediacji;
5) udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:
1) sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
2) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą do nieodpłatnej mediacji stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Z 2018 r. poz. 1360) o mediacji.
Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu.