Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 17:57
Reklama dotacje rpo

Zaproszenie na wernisaże

  • Źródło: https://www.powiatgorlicki.pl/
Zaproszenie na wernisaże
Podziel się
Oceń

W piątek 12 lutego br. o godz. 18.00 w muzeum Dwór Karwacjanów i Gładyszów odbędą się dwa wernisaże Andrzeja Piotra Cieszyńskiego i Elżbiety Cieszyńskiej.

Twórczość Andrzeja Cieszyńskiego jest wielowątkowa, tematycznie obejmuje zagadnienia związane z konkretną materią rozwijane w cyklach malarskich Katedry, Draperie i Muszle. Obok interesujących kompozycji figuratywnych, portretów i autoportretów, ta sama tematyka pojawia się również w pracach rysunkowych. Jednak to nie temat jest tu ważny, istnieje on w pracach Cieszyńskiego symbolicznie, jest pretekstem do poszukiwań dużo głębszych. W swoich pracach stara się on dotrzeć do pierwiastka duchowego, pragnie odkryć prawdziwą przyczynę i sens istnienia. To, co napędza jego twórczość, to marzenie o wieczności. Być może, najwyraźniej widać to w instalacjach. W przeciwieństwie do wręcz "barokowych" kompozycji malarskich i rysunkowych, w instalacjach uderza oszczędność użytych środków. Dzięki temu aranżacje zyskują na sile wyrazu i zadziwiają wnikliwością i dojrzałością refleksji.

Elżbieta Cieszyńska w latach 1988-1993 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom, wyróżniony medalem rektora ASP, obroniła w pracowni miedziorytu. Promotorem pracy dyplomowej był prof. Stanisław Wejman, recenzentem prof. Andrzej Pietsch. W 2004 roku ukończyła Pedagogiczne Studia Podyplomowe. W 2008 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką Wojewody Przemyskiego (1998) i Prezydenta Miasta Przemyśla (2004), w 2010 r. otrzymała  Stypendium Województwa Podkarpackiego.  W roku 2011 odznaczona orderem honorowym "Zasłużony dla kultury Polskiej" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1996 roku należy do ZPAP. W latach 2000-2005 prowadziła Galerię Pałac Lubomirskich w Przemyślu. Była redaktorem kwartalnika Galicja i rocznika Kresy, a obecnie pisze o sztuce i artystach w miesięczniku Nasz Przemyśl. Uprawia malarstwo, grafikę i realizuje obiekty przestrzenne.

Źródło Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu, CK 


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Dziękuję za pomoc, miłą obsługę oraz nagrodę.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 09:07Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: Marcin z RopyTreść komentarza: Dobra inicjatywa.nie będę musiał stać w kolejkach.chociaż lubię tam przyjechać miła i fachową obsługaData dodania komentarza: 23.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: B.LasTreść komentarza: Piękna i słuszna akcja👏Data dodania komentarza: 13.10.2024, 14:31Źródło komentarza: Ruszyła IX Akcja Sprzątania Cmentarzy z I wojny światowejAutor komentarza: DzikTreść komentarza: Jak robi się reportaż z turnieju, to wypada podać miejsca poszczególnych drużyn.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 20:50Źródło komentarza: III Memoriał im. Jana Grygowicza za namiAutor komentarza: StaszekTreść komentarza: Była to najlepsza impreza Jaka była w tym dniu w okolicy Bawiłem się świetnie Pozdrawiam serdecznie wszystkich zawodników oraz kibicówData dodania komentarza: 2.10.2024, 13:55Źródło komentarza: Powiatowe Mistrzostwa w Dojeniu Sztucznej Krowy 2024 za namiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Kilka metrów chodnika to jest inwestycja?🫣 I to jeszcze przejście na drugą stronę chodnika na zakręcie w Śnietnicy?To ma być bezpieczne?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 19:32Źródło komentarza: W gminie Uście Gorlickie będzie wiele nowych inwestycji
Reklamadotacje rpo
Reklama