Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 11:43
Reklama dotacje rpo

Znani działacze z powiatu gorlickiego wyróżnieni

  • Źródło: https://www.powiatgorlicki.pl/
Znani działacze z powiatu gorlickiego wyróżnieni
Podziel się
Oceń

W zabytkowym ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu wręczono Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski oraz Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego jest prestiżowym wyróżnieniem dla opiekunów i miłośników „zabytków z duszą”, troszczących się o ich zachowanie i ratujących w wyścigu z czasem. Laureatką XVIII edycji przeprowadzonej w 2020 roku została Elżbieta Graboś, do której trafiła nagroda w wysokości 15 tys. zł, ufundowana z budżetu Województwa Małopolskiego. Laureatka odebrała  symboliczny czek, dyplom oraz statuetkę z rąk Iwony Gibas z zarządu województwa.

Uhonorowani zostali gospodarze obiektów architektury drewnianej z Małopolski, którzy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. Wśród nich znalazł się ksiądz mitrat dr Roman Dubec – Diecezjalny Konserwator Zabytków Diecezji Przemysko-Gorlickiej, prowadzący szeroką działalność związaną z opieką konserwatorską nad zabytkami architektury drewnianej oraz aktywny animator kultury popularyzujący ideę ożywiania drewnianych świątyń poprzez organizację w ich wnętrzach wydarzeń artystycznych.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce ma na celu promowanie przez Województwo Małopolskie dobrych wzorców w zakresie szczególnego i aktywnego zaangażowania na rzecz ochrony wszelkich elementów lokalnego dziedzictwa kulturowego. Wyróżnienie ma charakter indywidualny i przyznawane jest za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski. W 2020 r. przeprowadzona została IX edycja Nagrody. Do konkursu zgłoszonych zostało 19 wniosków. 28 października 2020 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody. Na podstawie rekomendacji, przedstawionych przez Kapitułę Nagrody Zarząd Województwa Małopolskiego, zdecydował o przyznaniu w 2020 roku m.in.:

 II Nagrody im. Romana Reinfussa – Piotrowi Trochanowskiemu – łemkowskiemu regionaliście, społecznikowi, pedagogowi, pieśniarzowi i poecie, który ogromną część życia poświęcił społecznie dla ratowania i animowania dziedzictwa kulturowego swojej rodzinnej Łemkowszczyzny. Jest m.in. inicjatorem i współorganizatorem pierwszych „Łemkowskich Watr”, które w latach 80. XX wieku odbywały się najpierw w Czernej, a następnie w Bartnem, współorganizatorem „Łemkowskiej Watry na Obczyźnie” (organizowanej na Dolnym Śląsku od 1989 r.), głównym współorganizatorem „Łemkowskiej Jesieni Twórczej” oraz  „Międzynarodowego Biennale Kultury Łemkowskiej”, dyrygentem chórów cerkiewnych oraz autorem elementarza i nauczycielem języka łemkowskiego w szkołach w okolicy Krynicy-Zdrój. Jest najwybitniejszym współczesnym poetą łemkowskim. Wiersze pisze od młodości, wydał 9 autorskich tomików, z których najbardziej znany jest: „Jak sokół wodę z kamienia”. Wiersze publikuje pod pseudonimem artystycznym Petro Murianka. Autor wniósł, ogromny wkład jako redaktor czasopism i wielu innych wydawnictw związanych z łemkowszczyzną, ważniejsze to: „Hołos Watry”, rocznik „Łemkiwskij Kalendar”/„Łemkiwskij Ricznyk”/; kwartalnik „Antyfon” – wydawnictwa Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej. Zebrał i w wielkiej części przełożył na język polski antologię łemkowskiej poezji pt. „Łemkowie piszą”, wydawnictwo „Miniatura” /Kraków 1989/. Jego wielką zasługą jest utworzenie łemkowskiego czasopisma „Besida”, które od ponad 30 lat osobiście redaguje. Uratował przed zniszczeniem wiele dokumentów historycznych związanych z łemkowszczyzną, które zgromadził na stałej wystawie w cerkwi prawosławnej w Krynicy-Zdroju. Jest jednym z inicjatorów założenia Stowarzyszenia Łemków – najważniejszej w Polsce łemkowskiej organizacji kulturalno-oświatowej, angażuje się w pracę Stowarzyszenia Ruska Bursa w Gorlicach, prowadząc bardzo aktywną działalność kulturalną i edukacyjną wśród młodzieży łemkowskiej. Działa także w zarządzie Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej RUTENIKA.

oraz wyróżnienia w ramach Nagrody im. Romana Reinfussa które otrzymał:

Bogdan Krok – animator, autor scenariuszy, reżyser i aktor. Inicjator powstania i współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej oraz jego Prezes, który jako autor i realizator programu ginącego rękodzieła – koronki klockowej, uczynił ją na powrót sztandarowym produktem regionalnym gminy oraz jej głównym znakiem rozpoznawczym poprzez stworzenie: Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej oraz Ogólnopolskiego Konkursu Koronki Klockowej w Bobowej. Bogdan Krok jest również inicjatorem powstania Galerii Koronki Klockowej przy Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. Reaktywował także Regionalny Zespół „Koronka"
i zainicjował powstanie dziecięcego Zespołu Regionalnego „Koronecka”. Dzięki jego inicjatywie, odrodziło się w Bobowej i regionie gorlickim rękodzieło koronki klockowej. Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej organizuje dziesiątki kursów koronki klockowej, na których dzieci
i młodzież, w gminie i ościennych miejscowościach, uczą się tego pięknej techniki.

Roman Reinfuss urodził się 27 maja 1910 r., a zmarł 26 września 1998 r. w Krzywaczce pod Krakowem. Był wybitnym etnografem i badaczem sztuki ludowej, związanym swoją twórczością naukową z góralszczyzną karpacką w szczególności z Łemkowszczyzną.

Epidemia COVID-19 uniemożliwiła wręczenie nagród w 2020 r.

Źródło malopolska.pl


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: EWATreść komentarza: Dziękuję za pomoc, miłą obsługę oraz nagrodę.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 09:07Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: Marcin z RopyTreść komentarza: Dobra inicjatywa.nie będę musiał stać w kolejkach.chociaż lubię tam przyjechać miła i fachową obsługaData dodania komentarza: 23.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szybko, bezpiecznie i zawsze na czas – ruszyła platforma eKRUSAutor komentarza: B.LasTreść komentarza: Piękna i słuszna akcja👏Data dodania komentarza: 13.10.2024, 14:31Źródło komentarza: Ruszyła IX Akcja Sprzątania Cmentarzy z I wojny światowejAutor komentarza: DzikTreść komentarza: Jak robi się reportaż z turnieju, to wypada podać miejsca poszczególnych drużyn.Data dodania komentarza: 3.10.2024, 20:50Źródło komentarza: III Memoriał im. Jana Grygowicza za namiAutor komentarza: StaszekTreść komentarza: Była to najlepsza impreza Jaka była w tym dniu w okolicy Bawiłem się świetnie Pozdrawiam serdecznie wszystkich zawodników oraz kibicówData dodania komentarza: 2.10.2024, 13:55Źródło komentarza: Powiatowe Mistrzostwa w Dojeniu Sztucznej Krowy 2024 za namiAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Kilka metrów chodnika to jest inwestycja?🫣 I to jeszcze przejście na drugą stronę chodnika na zakręcie w Śnietnicy?To ma być bezpieczne?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 19:32Źródło komentarza: W gminie Uście Gorlickie będzie wiele nowych inwestycji
Reklama
Reklama