W budynku Hali Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSIR) w Gorlicach przy ul. Sportowej 9, rusza Punkt Szczepień Powszechnych (PSP). Decyzja o utworzeniu Punktu Szczepień Powszechnych podjęta została w związku z apelem władz państwowych oraz wojewódzkich, które zwróciły się do lokalnych samorządów z prośbą o pomoc i wsparcie w szybkiej i sprawnej realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a także w trosce o zdrowie mieszkańców Gorlic i Ziemi Gorlickiej.
Lokalizacja Punktu została zaproponowana przez Burmistrza Gorlic Rafała Kuklę, jako miejsce powszechnie dostępne dla mieszkańców, umożliwiające duży przepływ osób oraz dysponujące dużym parkingiem. Na potrzeby Punktu, Burmistrz udostępnił halę sportowo-rekreacyjną oraz szatnię wraz z pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, a także dodatkowe, zamykane pomieszczenie służące jako magazyn do przechowywania dokumentacji medycznej. Pracownicy OSiR odpowiadać będą za kierowanie ruchem pacjentów oraz pilnowanie przestrzegania zasad sanitarnych i bezpieczeństwa, a także kwestie porządkowe w PSP.
Powiat Gorlicki natomiast zabezpieczył powierzchnię sali sportowej przed uszkodzeniem oraz zapewnił odpowiednie wyposażenie w stoliki, krzesła, szafki, komputery, a także wystosował zaproszenie do osób posiadających stosowne kwalifikacje medyczne do podjęcia współpracy w zakresie obsługi PSP. Oferty w zakresie kwalifikacji do szczepienia oraz wykonywania szczepień złożyło prawie 70 osób.
Punkt Szczepień Powszechnych będzie prowadzony przez Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach, który odpowiedzialny był również za montaż boxów do szczepień. Gorlicki PSP składa się z 4 zespołów szczepiących. W skład każdego z nich wchodzi: 1 osoba kwalifikująca i wykonująca szczepienia oraz 1 osoba do czynności administracyjnych.
Zgodnie z wytycznymi, jeden zespół szczepiący w przedziale 7 godzin powinien wykonać minimum 100 szczepień. W nagłych przypadkach, w Punkcie dostępna będzie osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy – lekarz lub ratownik medyczny.
Punkt działać będzie w dni robocze:
- do 30 kwietnia w godz. od 8.00 do 15.00,
- od 4 maja, w poniedziałki i piątki w godzinach od 11.00 do 18.00, a w pozostałe dni tygodnia od 8.00 do 15.00.
Do szczepienia zarejestrować się można tak jak do tej pory, przez każdą z niżej wymienionych dostępnych ścieżek:
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie
- poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl.
Żeby zapisać się na szczepienie trzeba się zalogować profilem zaufanym lub dowodem osobistym z warstwą elektroniczną (e-dowód). Osoby, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych, PKO BP lub Pekao SA mogą zalogować się do formularza takimi samymi danymi, jakimi logują się na swoje konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub banku spółdzielczym, kontaktując się z wybranym punktem szczepień;
- rejestracja w Gorlickim Szpitalu funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-14.00 pod numerem telefonu 18 355 32 22.
Informacje dotyczące przygotowania do szczepienia oraz kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem do wypełnienia przez pacjenta dostępne są TUTAJ.
Zalecamy wcześniejsze wypełnienie formularza i zgłoszenie się z nim do Punktu Szczepień Powszechnych! Ponadto informujemy, że e-skierowanie na szczepienie niezostanie wystawione, jeśli w ciągu ostatnich 90 dni pacjent otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Pojawi się ono na Internetowym Koncie Pacjenta później.
Więcej informacji na stronie Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, a także na stronie pacjent.gov.pl.
Napisz komentarz
Komentarze