W ramach cyklu „Małopolskie Orkiestry Dęte” na stronie Urzędu Marszałkowskiego prezentowane są kolejne z małopolskich zespołów. Tym razem artykuł poświęcony jest Orkiestrze Dętej OSP w Siedliskach.
Inicjatorem założenia orkiestry dętej w Siedliskach (k/Bobowej) był ks. Czesław Szewczyk, który przybył do Siedlisk z misją budowy nowego kościoła. Namówił też swojego przyjaciela, dyrygenta Jana Zygmunta, by pomógł mu stworzyć orkiestrę i by fachowo ją poprowadził. Choć musiał pokonywać odległość prawie 40 km z Nowego Sącza do Siedlisk mistrz Jan nie odmówił.
Pierwsze spotkania kandydatów do gry odbywały się przy kościele św. Mikołaja jesienią 1983 roku, próby już w lutym 1984 roku. Za debiut można uznać jej występ podczas Rezurekcji Wielkanocnej. Orkiestra liczyła wówczas 39 członków, z których kliku gra w orkiestrze do dziś. Na początku funkcję prezesa pełnił Jan Urbanek.
Już w czerwcu 1987 roku zespół odniósł jeden z pierwszych sukcesów - wraz z 1500 muzykami zagrała Ojcu Świętemu w czasie III Pielgrzymki do Ojczyzny w Tarnowie. 10 czerwca odbyła się wówczas uroczysta Msza Święta - beatyfikacja Córki Ludu Polskiego – Karoliny Kózki.
Mieczysław Podobiński, po objęciu funkcji prezesa, rozpoczął poszukiwanie nowych instrumentów. Wraz z innymi kolegami z orkiestry jeździł do różnych zakątków Polski, skupując instrumenty po upadłych orkiestrach zakładowych i wojskowych. Kiedy likwidowano orkiestrę przy zakładach mechanicznych w Tarnowie (założoną w 1924 roku), największym „skarbem”, jaki tam odnaleźli, były stare nuty - dorobek kilku pokoleń, które kupili „na kilogramy”, jako makulaturę.
Cały artykuł dostępny TUTAJ
Źródło UMWM
Napisz komentarz
Komentarze