Pomimo licznych komunikatów rozpowszechnianych przez lokalne media, intensywnych działań profilaktycznych Policji przy współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami, nawet apeli kierowanych z kościelnych ambon, w dalszym ciągu chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób starszych, by uświadomić im skutki działań przestępców oszukujących metodą „na policjanta”.
Przypominamy, że sprawca działając metodą „na policjanta” najczęściej kontaktuje się na numer stacjonarny potencjalnej ofiary, podając się za policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Podaje stopień, imię, nazwisko i identyfikator służbowy, a także jednostkę w której pełni służbę. Podczas rozmowy przekonuje, że właśnie trwa akcja policyjna przeciwko oszustom i w celu ochrony naszych finansowych oszczędności prosi o ich przekazanie na podany numer konta, wybranie ich z banku i pozostawienie w określonym miejscu lub przekazanie osobie, która się po nie zgłosi. Jednocześnie zapewnia, że po zakończeniu działań policyjnych niezwłocznie odda pieniądze.
Pamiętajmy, że przestępcy w ten sposób wykorzystują ufność, otwartość i życzliwość osób starszych, które poinformowane o trudnej sytuacji życiowej, tajnej akcji policyjnej, czy też zagrożonych oszczędnościach w banku, śpieszą z bezinteresowną pomocą.
Dlatego też, po raz kolejny apelujemy do Państwa o ostrożność, czujność i rozsądek w kontaktach z osobami obcymi. Pamiętajmy, że Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nie pobiera pieniędzy od obywateli.
Apelujemy, by nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy osobom, których nie znamy i nie pozostawiać pieniędzy w miejscach wyznaczonych przez oszustów. Osoby młode prosimy o informowanie swoich rodziców i dziadków o sposobach działania oszustów. A w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że może to być próba wyłudzenia pieniędzy prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji dzwoniąc pod numer 112.
Napisz komentarz
Komentarze