Głównym celem projektu było rozbudzenie inicjatywy bezinteresownego działania młodzieży na rzecz drugiego człowieka poprzez pracę 5 osobowej grupy inicjatywnej w celu utworzenia 12 osobowej grupy liderów wolontariatu. Przez okres trwania projektu uczestnicy przygotowywani byli do pełnienia roli wolontariusza na różnej płaszczyźnie. Młodzież rozpoczęła działania od uczestnictwa w różnorakich szkoleniach: „Akademia Lidera Wolontariatu”, animator czasu wolnego, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz techniki pomocy osobom niepełnosprawnym. Kolejnym krokiem było podjęcie przez młodzież praktycznych działań wolontariackich, które uczą samodzielności, rozwijają postawę wzajemnej pomocniczości, kreatywności oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Grupa inicjatywna stworzyła uczestnikom warunki do wzajemnego pomagania, w klimacie zaufania, przejrzystych zasad i konsekwencji na wieloaspektowym polu działań: promowanie i rozwijanie wolontariatu wśród społeczeństwa lokalnego, wspieranie dzieci w trudnych sytuacjach życiowych, poprzez uczenie zaradności i rozwijanie osobistych potencjałów; pomoc osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym w domach opieki; pomoc chorym w szpitalach, integracja pokoleniowa z gorlickimi seniorami.
Młodzież oprócz indywidualnej pracy wolontariackiej na rzecz potrzebujących, wzięli udział w takich akcjach jak: zajęcia sportowe dla niepełnosprawnych dzieci, kwesta na rzecz Józia z Brunar chorego na raka, organizacja wyjazdu dla osób niepełnosprawnych i starszych, przeprowadzenie zabaw i animacji dla osób starszych podczas pikniku integracyjnego w DPS w Gorlicach; akcja czytania dzieciom w przedszkolu.
Wszystkie te działania przyczyniły się do poszerzenia wśród dzieci , młodzieży, społeczności lokalnej wiedzy o wartości i znaczeniu wolontariatu. Podniesiono poziom świadomości i akceptacji wśród młodzieży dla osób starszych i niepełnosprawnych. Promowano i rozpowszechniano działania wolontariackie na terenie powiatu gorlickiego.
Napisz komentarz
Komentarze