W związku z powyższym, w połowie bieżącego roku wykonany zostanie odlew i zainstalowana figura kata w historycznej przestrzeni bieckiego rynku, nieopodal turmy ratuszowej. To naturalny wybór, z racji tego, iż kat jest postacią – po pierwsze – nieodłącznie związaną z Bieczem – po wtóre – wpisaną w historię rozwoju dawnego prawa, a co ważne z perspektywy promocji, uchodzi za rozpoznawalną wizytówkę Biecza. Jego figura zostanie wykonana z metalu i umocowana na trwałej podstawie.
Realizacja zadania przewiduje także sporządzenie stałej ekspozycji muzealnej wewnątrz turmy katowskiej, która tematycznie będzie się łączyć z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Bieczu w wiekach średnich, – i co oczywiste – z postacią kata. Będzie się składać z rekwizytów, manekinów postaci więźniarek, tablic informacyjnych z podświetleniem LED, chorągwi cechowych, narzędzi tortur, czy krzesła przesłuchań. Ciekawym elementem przyszłej wystawy katowskiej będzie także jej warstwa multimedialna – i co nie mniej istotne – jej dostępność dla osób niedowidzących i niedosłyszących na poziomie umiarkowanym. W ramach projektu wydana zostanie również publikacja „Tam do kata. Szlak Mistrza Świętej Sprawiedliwości”. Zostanie ona opublikowana zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej.
Wyżej opisany projekt zrealizowany zostanie wspólnie z miastem Bardejów. 85% kosztów zadania pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz w 5 % z budżetu państwa. Pozostałe 10% całej kwoty zadania po stronie polskiej stanowi suma 7 673,49 euro (ok 33 000 zł). Uściślając, na bieckim rynku stanie podobizna kata, do którego Gmina Biecz z własnych środków dołoży jedynie około 2 000 złotych.
Zakończenie wszystkich prac przewidziane zostało na wrzesień 2020 roku. Do współpracy przy projekcie zaangażowane zostały bieckie instytucje kultury: Muzeum Ziemi Bieckiej oraz Bieckie Centrum Kultury. Realizacja tego projektu z pewnością poszerzy liczbę pożądanych bieckich atrakcji turystycznych, jak również zwiększy odsetek turystów, którzy zechcą odwiedzić nasze miasto.
Napisz komentarz
Komentarze