Tradycyjne szamba od dekad skutecznie zastępowały przyłącze do powszechnej sieci wodno-kanalizacyjnej. Nie wszędzie bowiem gminy doprowadziły jeszcze taką sieć, a odprowadzać nieczystości z posesji jakoś trzeba. Od lat o wiele popularniejszym rozwiązaniem są jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków, które mają o wiele więcej zalet niż wspomniane tradycyjne szamba.
Jak działa i jakie korzyści daje przydomowa oczyszczalnia?
W związku z tym warto nieco dokładniej przyjrzeć się temu, w jaki sposób funkcjonuje taka instalacja oraz dlaczego warto się w nią wyposażyć. Przede wszystkim, przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezwykle wydajne i skuteczne, a to wszystko przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych. Na te ostatnie składają się głównie usługi (raz czy dwa razy w roku) opróżnienia zbiornika z resztek osadowych, a także energia elektryczna w przypadku oczyszczalni biologicznych. Instalacje tego rodzaju są też bezobsługowe oraz bardzo rzadko mają awarię, dzięki czemu służą przez długi okres. Jest to też opcja bardzo ekologiczna, a to za sprawę tego, iż nie mamy tutaj do czynienia z marnowaniem wody, która po oczyszczeniu jest “zwracana” do środowiska naturalnego.
Czy da się przerobić szambo na oczyszczalnię?
Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, czy można przerobić istniejące szambo właśnie na przydomową oczyszczalnię ścieków? Jak się okazuje, w praktyce jest to mało realne, ponieważ taka instalacja nie spełniałaby standardów bezpieczeństwa i nie przeszłaby testów wydajnościowych, wodoszczelności itd. Jest to też dyskusyjne pod kątem prawnym, ponieważ przydomowa oczyszczalnia musi mieścić się w pewnych normach, które są ściśle określone w konkretnych przepisach. To dlatego o wiele lepszą opcją jest budowa oczyszczalni od podstaw, co warto zlecić profesjonalistom, którzy wykonują takie zadania na co dzień. Dzięki temu mamy pewność, że przydomowa oczyszczalnia będzie działać tak, jak powinna, w zgodzie z przepisami.
Jaki jest koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
Budowa oczyszczalni to poważna i dość kosztowna inwestycja, która jednak powinna się dość szybko zwrócić i to z nawiązką. Najprostsze konstrukcje, czyli oczyszczalnie drenażowe to koszt kilku tysięcy złotych, bardziej zaawansowane z filtrem piaskowym, roślinnym itp. to już kilkanaście tysięcy złotych. Najdroższe są te najbardziej innowacyjne, a mianowicie oczyszczalnie biologiczne, których cena - wraz z projektem, montażem i testami - wynosi do 30 000 złotych. Na większość z nich można otrzymać dofinansowanie, np. z funduszy unijnych na działania proekologiczne, co znacząco ograniczy ciężar finansowy takiej inwestycji.