1. 0d kiedy jest Pani w Bahrajnie i ilu Polaków tam mieszka?
W Bahrajnie jestem od 2016 roku, przylecieliśmy tu tylko na dwa lata i jak widać, rozgościliśmy się na dłużej:) a jak się znaleźliśmy? Mój mąż Marcin dostał propozycję pracy w Arabii Saudyjskiej. Mieszkamy w Bahrajnie, ale mąż dojeżdża codziennie do pracy do Saudi, jedynym mostem łączącym Bahrajn z Arabią Saudyjską zwanym także Drogą Króla Fahda. Liczy on 25 kilometrów i jest jedną z atrakcji turystycznych. Mniej więcej w połowie drogi między Bahrajnem, a saudyjskim wybrzeżem znajduje się punkt kontroli granicznej. W Bahrajnie według nieoficjalnych danych mieszka około 200, może 250 Polaków.
![](https://static2.gorlice.tv/data/wysiwig/IMG_6249(2).jpg)
2. W jaki sposób dowiedziała się Pani o pierwszym szybie naftowym w Pustym Lesie w Siarach w gminie Sękowa?
Oczywiście od męża. Rozmawialiśmy o ciekawostkach dotyczących Bahrajnu, o wydobyciu ropy i to on mi powiedział o tym, sprawdziłam potem w prasie i internecie i doczytałam szczegóły dotyczące faktu, że w 1852 roku w tzw. Pustym Lesie w Siarach stanął pierwszy na świecie szyb naftowy. Była to niesamowita informacja i w sumie logiczna, biorąc pod uwagę, że to w Polsce już rok później w 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował i zapalił pierwszą na świecie lampę naftową. Ciekawostką jest natomiast fakt, że Bahrajn był pierwszym państwem Zatoki Perskiej, gdzie wykryto złoża ropy naftowej i gazu i tutaj też powstały pierwsze szyby naftowe w 1932 roku. Te dwa kraje łączą też wspólne biało czerwone barwy narodowe. Myślę, że tak ciekawe informacje mogłyby połączyć Bahrajn z Polską.
![](https://static2.gorlice.tv/data/wysiwig/IMG_9810.jpg)
3. Jak turyści z Polski odbierają informacje, o tym, że to właśnie w Polsce w niewielkich Siarach powstał pierwszy na świecie szyb naftowy?
Do tej pory na moje pytanie o pierwszy szyb na świecie, poprawnie odpowiedziało mi niewiele osób i wszyscy praktycznie są zaskoczeni, cieszę się, że mówię im to ja, Polka na końcu świata i to zazwyczaj właśnie stojąc „na ropie”, czyli na pustyni w Bahrajnie, gdzie się ją wydobywa, patrząc na pracujący szyb naftowy. Nie przypuszczałam też, że ubiegłym roku uda mi się spotkać z turystami z Polski i to właśnie z terenów, gdzie stanął na świecie pierwszy szyb naftowy.
4. Co warto zwiedzić w Bahrajnie i ilu Polaków udało się do tej pory oprowadzić po tym kraju?
Oj to bardzo otwarte pytanie, i nie da się krótko odpowiedzieć. To bardzo bezpieczny kraj, a woda jest tutaj droższa od paliwa, którego litr kosztuje zaledwie 1,60 zł 😊. Ja lubię centrum, bo tam są naprawdę wszystkie oblicza Bahrajnu i udaje mi się ludzi zarażać tym, jak ja widzę Bahrajn, co bardzo mnie cieszy. Oczywiście wspomniana pustynia i szyby naftowe, to uważam, że warto zobaczyć, jak się jest w Bahrajnie i koniecznie międzynarodowy tor wyścigowy F1, bo już i tak jesteśmy blisko, będąc na pustyni. Największe atrakcje królestwa to też m.in.: Wielki Meczet Al Fateh, największy meczet w Bahrajnie mieści 7000 wiernych i jest otwarty dla wszystkich, World Trade Center, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Bahrajnie, Fort Bahrajnu najważniejszy zabytek tego kraju wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Drzewo Życia, przyrodniczy fenomen i prawdziwy skarb Bahrajnu ma około 400 lat, mieści się na pustyni Sharajat-al-Hayat. Dla chrześcijan ważnym punktem jest Katedra Matki Bożej Arabskiej. Jest największą katedrą w regionie Zatoki Perskiej. Obejmuje swoim działaniem katolików w całym regionie Zatoki Perskiej. Jest też wiele bazarów, pięknych galerii i ekskluzywnych hoteli. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, a Bahrajńczycy sa bardzo przyjaźni i uczynni. Do tej pory, czyli do piątego lutego 2025 udało mi się oprowadzić ponad 200 Polaków, ale szybko liczba się zwiększy, bo mam już pełny kalendarz na marzec i początek kwietnia i uwaga zapytania o nadchodzący sezon 😉
![](https://static2.gorlice.tv/data/wysiwig/IMG_0281.jpg)
5. Czy Bahrajńczykom przekazuje Pani również wiedzę o Pustym Lesie w Siarach?
Moi znajomi, którzy są ciekawi Polski i którzy sami też mi opowiadają o Bahrajnie, byli bardzo zaskoczeni, że to właśnie w Polsce w Pustym Lesie w Siarach powstał pierwszy szyb naftowy na świecie. Bahrajńczykom Polska kojarzy się głównie z…polskimi krówkami, które są przysmakiem w krajach arabskich i można je bez problemu kupić w sklepach i na bazarach oraz z Lewandowskim, bo też kochają piłkę nożną i Zakopane, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców tej części świata.
6. Czy pojawią się myśl, aby, organizować może wycieczki w drugą stronę tj. z Bahrajnu do Polski i Pustego Lasu w Siarach, aby zapoznać ten kraj z wyjątkową historią tego miejsca?
Nie ukrywam, że taki pomysł chodzi mi po głowie. Bezpośrednich lotów z Polski do Bahrajnu i odwrotnie nie ma, ale grupy zorganizowane przylatują z Polski samolotami czarterowymi, czas lotu wynosi około pięciu godzin. Jestem umówiona na spotkanie w ministerstwie turystyki i poruszę ten ciekawy temat. Muszę też w końcu odwiedzić to słynne miejsce w Siarach, o którym opowiadam w Bahrajnie.
![](https://static2.gorlice.tv/data/wysiwig/caad54b7-b3ab-4b57-b0a9-2087e7a6d3d2.jpg)
7. Kiedy planuje Pani odwiedzić Pusty Las w Siarach i nasz region?
Do Polski latam dwa razy w roku, zimą tylko na święta i Sylwestra. To bardzo mało czasu, aby znaleźć go na zwiedzanie i wycieczki, ale latem planujemy z mężem odwiedzić Siary i zakładamy, że będzie to sam koniec lipca. Powiem szczerze, już nie mogę się doczekać tego dnia, kiedy znajdę się w miejscu, gdzie powstał pierwszy na świecie szyb naftowy.
Rozmawiał Marek Podraza/Gorlice.Tv
Napisz komentarz
Komentarze