Główne cele nowej ustawy w sprawie kredytów frankowych
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowa ustawa ma pomóc zażegnać obecne problemy, jakie pojawiają się w trakcie rozpatrywania spraw frankowych. Najważniejsze obecnie to:
- ogromny rozmiar problemu – początkowo sprawy frankowe były nowością w Polsce i na ich rozpoczęcie decydowało się niewielu frankowiczów. Korzystne wyroki krajowych sądów i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej szybko sprawiły jednak, że kolejni kredytobiorcy zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i pozwać bank. Dzisiaj toczących się postępowań są tysiące, a ogromny napływ spraw przeciążył i tak zajęte sądy. W ten sposób wydłużył się termin ich rozpoznawania.
- brak skuteczności poprzednich działań – dotychczas podjęte działania – mimo że wydawały się dobrym rozwiązaniem – w rzeczywistości nie przyniosły zamierzonych skutków, a jedynie częściowo poprawiły sytuację. Specjalne wydziały czy sekcje dedykowane do rozpoznawania spraw sądowych usprawniły postępowania, ale nie wyeliminowały problemu.
- potrzeba zapewnienia konsumentom skutecznej ochrony – długie postępowania frankowe utrudniają konsumentom respektowanie swoich praw, w rezultacie zaburzając funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.
- ugruntowana linia orzecznicza – większość spornych zagadnień w sprawach frankowych została już rozstrzygnięta poprzez orzecznictwo SN i TSUE. Ewentualne regulacje proceduralne nie wpłynęłyby więc na merytorykę procesów.
Wszystkie te okoliczności wymagają podjęcia zdecydowanych działań i wdrożenia dedykowanych rozwiązań prawnych.
Zmiany w postępowaniach frankowych będą rewolucją
Nowe przepisy mają sprawić, że frankowicze nie będą musieli czekać na rozstrzygnięcie swoich sporów latami. Odciążenie sądów w zakresie postępowań dotyczących kredytów w CHF ostatecznie wpłynie pozytywnie również na rozpoznawanie innych spraw.
Zmiany opracowane w projekcie ustawy mają uprościć procedury sądowe, ograniczyć ich liczbę w polskich sądach i wzmocnić pozycję konsumentów, w tym m.in.:
- wyeliminować konieczność rozpoznawania wniosków o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie obowiązku spłaty rat z chwilą doręczenia pozwu do banku;
- umożliwić przesłuchanie stron na piśmie oraz świadków zdalnie;
- pozwolić na wnioskowanie o rozliczenie świadczenia wzajemnego, aby rozliczyć sprawę w jednym procesie;
- rozszerzyć możliwość orzekania na posiedzeniu niejawnym w obu instancjach;
- wdrożyć uproszczenia w zakresie mediacji i zawierania ugód;
- umożliwić nadanie wyrokowi sądu pierwszej instancji wydanemu na posiedzeniu niejawnym zasądzającemu zwrot nienależnie pobranych środków wykonalności z chwilą ogłoszenia albo doręczenia bankowi wykonalności.
To wszystko sprawi, że sprawy frankowe będą rozpatrywane jeszcze sprawniej, a frankowicze w mniejszym stopniu odczują spór. Jeśli cały czas spłacasz kredyt frankowy, to dobry czas, aby pozwać instytucję finansową. Kancelaria BUTNY https://kancelariabutny.pl/porady-prawne-gdynia/kredyty-chf/ specjalizuje się w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących kredytów frankowych. Dzięki pomocy profesjonalnych pełnomocników podejmiesz zdecydowane działania w swojej sprawie i zyskasz wsparcie na całym etapie procesu.
Kiedy nowa ustawa wejdzie w życie?
Omawiane zmiany wydają się korzystnym kierunkiem rozwoju spraw frankowych, jednak na ten moment nie wiadomo, kiedy wejdą w życie. Ministerstwo Sprawiedliwości planuje skierować projekt do sejmu w drugim kwartale 2025 roku. Zgodnie z założeniami ustawa ma wejść w życie do końca roku po czternastodniowym vacatio legis.
Statystyki wygranych spraw frankowych stoją po stronie frankowiczów
2024 rok był niezwykle intensywny pod kątem postępowań, które toczyły się w sprawach frankowych. Tylko w drugim kwartale polskie sądy rozstrzygnęły ponad 4,5 tysiąca sporów.
Cały czas utrzymuje się też korzystny trend pod kątem spraw wygranych przez frankowiczów. To około 98 procent wszystkich postępowań. Ugruntowana linia orzecznicza polskich sądów i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawia, że banki nie mają skutecznych argumentów w sporach. Nawet jeśli decydują się na złożenie apelacji, zazwyczaj nie przynosi to zamierzonych skutków. Frankowicze przed sądami II instancji wygrywają nawet 99 procent procesów.
Korzystne statystyki i planowane zmiany, które mają usprawnić postępowania frankowe, to znak, aby nie czekać dłużej z podjęciem działań w sprawie swojego kredytu frankowego. Pozwanie instytucji i walka o ustalenie nieważności umowy to podstawa do wywalczenia wysokiego zwrotu i uwolnienia się od uciążliwego zobowiązania.