W przypadku koślawych paluchów specjalistyczna diagnoza nie jest konieczna ponieważ chorobę widać gołym okiem. Płaskostopie objawia się spłaszczonym sklepieniem stopy, kość piętowa ulega przemieszczeniu koślawemu, któremu często towarzyszy wykręcenie stopy na zewnątrz. Wielu chorych skarży się na szybkie męczenie i ból stóp, który najczęściej skłania do szukania przyczyny dolegliwości. W celu diagnozy płaskostopia poprzecznego wykonuje się badanie na podoskopie, na jego podstawie ortopeda lub podolog zleca wykonanie odpowiedniej wkładki na płaskostopie poprzeczne.
Wkładki na płaskostopie poprzeczne to wkładki które przede wszystkim korygują ustawienie pięty. Pomagają podeprzeć stopę, zapewnią właściwe ustawienie i lepsza prace mechaniczną.
Wkładki działają na przyczynę powstawania choroby. Jest taka zależność po między zniekształconymi palcami i płaskostopiem. Wtedy stopa również osiada w miejscu łuku poprzecznego w stopie. Wkładki mają pelotę, która jest bardzo ważna przy płaskostopiu poprzecznym. Podczas leczenia płaskostopia poprzecznego bardzo ważna jest jednoczesna korekcja palców. Fizycznie można korygować palce wkładkami na tasiemki, wykonanymi z żelu medycznego w formie banana lub w formie zwykłej wkładki do butów.
Gimnastyka stóp
Najlepszym sposobem na zapobieganie płaskostopiu jest gimnastyka.
Za pomocą dobrze dobranych ćwiczeń można znacząco poprawić wysklepienie stóp oraz ustawienie stawów skokowych.
Częste chodzenie boso po piasku powoduje, że stopa pracuje trójpłaszczyznowo i uruchamia wszystkie więzadła, mięśnie i stawy.
Jak ćwiczyć samemu w domu?
1. Siadamy na krześle z nogami lekko rozstawionymi i zgiętymi w kolanach pod katem większym niż 90 stopni. Ściskamy kolana, tak aby zewnętrzne krawędzie stóp wyraźnie oderwały się od podłoża. Utrzymujemy tę pozycje przez 10 sekund, potem robimy krótka przerwę i powtarzamy ćwiczenie.
2. Kładziemy się na plecach i opieramy podeszwy stóp lekko o ścianę, przy kolanach zgiętych pod kątem 90 stopni. Podciągamy palcami stóp podeszwy do góry, wędrując stopami wzwyż, jak najdalej. Odczujemy wyraźne rozciągnięcie mięśni łydek i ciepło w podeszwach oraz palcach stóp. Powtarzamy ćwiczenie co najmniej 3 razy.