Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 17:41

Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka w domu?

Bezpieczeństwo w domu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką powinni zapewnić rodzice czy opiekunowie dziecku. Często wydaje się, że pomyślało się o wszystkim i maluch będzie całkowicie bezpieczny. Odsłonięte gniazdka, nieprzykręcone meble, ostre krawędzie czy szafki to potencjalnie bardzo niebezpieczne rzeczy i miejsca dla niemowlaka. W niniejszym artykule radzimy, czym możemy pomóc sobie w opiece.
  • 28.01.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak zadbać o bezpieczeństwo niemowlaka w domu?

 

Czy kojec jest dobrym pomysłem?

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo i które sprawią, że dziecko będzie się rozwijać wolne od urazów.

Jednym z ciekawych i przy okazji dających dużo swobody jest kojec.

Niemowlak, który zaczyna raczkować, z dnia na dzień jest coraz bardziej ruchliwy. Kusi go cały, dostępny i będący w zasięgu wzroku świat. Gdy będzie starsze, interesowały będą go przede wszystkim zabawki. Pluszaki, plastikowe auta, klocki, lalki czy puzzle dla dzieci – na zabawę nimi przyjdzie jeszcze czas. Dziś chce wspinać się na kanapę, otwierać kuchenną szafkę czy zaglądać do zmywarki. Opiekun malucha musi mieć go cały czas na oku. Około 75% wypadków kończących się urazami ma miejsce w domu.

Maluchowi, żeby prawidłowo się rozwijał, trzeba zapewnić maksymalnie dużo przestrzeni i nieograniczań go. Jednak są momenty w ciągu dnia, w których nie może mieć malca pod całkowitą opieką. Wyjście do toalety, prace porządkowe, gotowanie obiadu. W takich sytuacjach przestronny kojec jest rozwiązaniem.

Jaki kojec wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów i rozmiarów kojców. Możemy wybrać taki, który będzie pasował do naszego salonu czy pokoju dziecka.

Kojec to najprościej mówiąc ogrodzenie, które tworzy bobasowi przestrzeń do swobodnej zabawy. W kojcu wielkości 2 m X 1,5 m jest jej naprawdę dużo. Jego wysokość to około 60 – 70 cm.

Ścianki kojca są najczęściej zrobione z miękkiej siateczki. Dziecko widzi wszystko, co się dzieje poza kojcem, ale nie ma możliwości opuszczenia go.

Podłoga kojca jest najczęściej materiałowa. Dobrze jest ułożyć tam matę z pianki lub piankowe puzzle dla dzieci. Dzięki temu malec w razie upadku ma miękkie lądowanie.

Do kojca wrzucamy bezpieczne zabawki dla dzieci i akcesoria, żeby mały nie zrobił sobie krzywdy.

Inne zalety zakupu kojca

Jedną z nich jest przestrzeń, na której my możemy bawić się wraz z dzieckiem. Z jednej strony stworzymy dziecku bezpieczne warunki do zabawy, ale też będziemy przyzwyczajać go do tego miejsca. W chwili, kiedy go w nim zostawimy samego, będzie przyzwyczajone do miejsca, że jest placem do zabawy i nie będzie to dla niego sytuacja stresująca.

Inną zaletą jest utrzymanie porządku. Dziecko bawi się zabawkami na określonej przestrzeni i nie są one porozrzucane po całym domu.

Wiele kojców wyposażonych jest w małe bramki do piłki nożnej i kosze do koszykówki. Gdy maluch podrośnie, kojec może być świetnym miejscem do aktywności ruchowej i rozgrywania pasjonujących meczów.

dziecku, ale też sobie nieco oddechu.


 

--- Artykuł sponsorowany ---