Czy każdy może leczyć się terapią sztuką?
Stosowanie wszelkiego rodzaju metod twórczych do leczenia zaburzeń stanów psychicznych i poprawy zdrowia psychofizycznego jest znane jako terapia sztuką. Terapia sztuką to metoda mająca swoje początki w idei, że twórcze wyrażanie siebie może sprzyjać szybkiemu poprawie zdrowia i dobremu samopoczuciu psychofizycznemu. Ludzie pd setek, a nawet tysięcy lat komunikują się za pomocą sztuki, wyrażania siebie i uzdrawiania. Terapia sztuką zaczęła być formalnym rodzajem terapii dopiero w latach 40. XX wieku. Teraz jest bardzo często stosowana jako psychoterapia Warszawa. Jednak też Kraków czy Wrocław – w każdym dużym mieście można znaleźć psychoterapeutę, który prowadzi tego rodzaju terapię.
Lekarze zauważyli, że osoby żyjące z chorobami psychicznymi często wyrażały siebie na rysunkach i innych dziełach sztuki, co skłoniło wielu do zbadania wykorzystania sztuki jako strategii leczenia. Od tego momentu w dziejach sztuka stała się jedną z najważniejszych części przestrzeni terapeutycznej i jest wykorzystywana w niektórych technikach oceny i leczenia.
Rodzaje terapii kreatywnych
Terapia sztuką nie jest jedynym rodzajem sztuki twórczej stosowanym w leczeniu chorób psychicznych. Inne rodzaje terapii kreatywnych obejmują:
- terapię tańcem
- terapię ekspresyjną
- terapię muzyczną
- terapie pisarską
Techniki terapii sztuką
Celem terapii sztuką jest wykorzystanie procesu twórczego, aby pomóc ludziom odkrywać wyrażanie siebie, a tym samym znajdować nowe sposoby na uzyskanie osobistego wglądu i rozwijanie nowych umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach.
Tworzenie lub bardzo bliskie obcowanie ze sztuką służy do pomagania ludziom w uświadamianiu sobie emocji, rozwijaniu samoświadomości, radzeniu sobie ze stresem, zwiększaniu poczucia własnej wartości i pracy nad umiejętnościami społecznymi.
Techniki stosowane w arteterapii mogą obejmować:
- Kolaż
- malowanie abstrakcyjne
- Kolorowanie
- Malowanie palcami
- Rysunek
- Obraz
- Praca z gliną
Tworząc sztukę, pacjenci mogą analizować to, co stworzyli i jak się z tym czują. Poznając swoją sztukę, każdy człowiek może szukać tematów, które mogą wpływać na ich myśli, emocje i zachowania.
Korzyści z terapii sztuką
Wiele badań przeprowadzanych przez lata pokazuje, że nawet mniej niż godzina twórczej aktywności dziennie może zmniejszyć stres i mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, niezależnie od doświadczenia artystycznego lub talentu. Terapia sztuką może korzystać z różnych metod plastycznych, w tym rysunku, malarstwa, rzeźby i kolażu. Pacjentami mogą być zarówno małe dzieci jak i seniorzy. Pacjenci, którzy doświadczyli traumy emocjonalnej, przemocy fizycznej, przemocy domowej, lęku, depresji i innych problemów psychologicznych, mogą odnieść korzyści z kreatywnego wyrażania siebie.
Jeżeli masz problemy emocjonalne to dobrym rozwiązaniem jest tego rodzaju psychoterapia Warszawa. Stolica jest jednym z miast, gdzie możecie znaleźć odpowiedniego specjalistę.