Pandemia miała mocny wpływ na rynek nieruchomości na wynajem
Obostrzenia i ograniczenia, nauka zdalna i praca hybrydowa – te kwestie w niebagatelny sposób oddziałują nie tylko na gospodarkę i losy indywidualnych osób, ale też na rynek wynajmu nieruchomości. Spory procent mieszkań w Krakowie był przecież wynajmowany studentom, turystom oraz osobom przyjeżdżającym do miasta za pracą. Rzeczywistość pandemiczna wpłynęła więc na malejące zainteresowanie wynajmem, co z kolei pociągnęło za sobą spadek średnich cen wynajmu. Z perspektywy osób posiadających mieszkanie do wynajęcia, była to sytuacja niekorzystna, ale dla chętnych na wynajem wręcz przeciwnie – można było liczyć na zdecydowanie większy wybór niż dotychczas, a także na atrakcyjniejsze ceny. Niektórzy właściciele mieszkań skorzy byli do negocjacji cen najmu, a szczególnie z osobami, które byłyby gotowe na dłuższe zobowiązanie.
Aktualnie trendy znów uległy zmianie – widać już powolne wzrosty cen i większe zainteresowanie wynajęciem mieszkania w stolicy Małopolski. To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy nieruchomości na wynajem w tym mieście.
Jaka jest średnia cena wynajmu mieszkania w Krakowie?
Koszt wynajęcia mieszkania w Krakowie jest uzależniony od wielu czynników, a przede wszystkim od metrażu i standardu obiektu oraz od jego lokalizacji. Poniższe zestawienie średnich cen najmu w Krakowie dotyczy kosztu wynajęcia całego mieszkania – a nie metra kwadratowego. Przy wnikliwszej analizie ofert łatwo zauważyć, że atrakcyjniejsze stawki za metr kwadratowy dotyczą większych mieszkań, a na najtańsze lokale można liczyć w mniej popularnych dzielnicach.
- Średnia cena za wynajęcie kawalerki w Krakowie to 1605 złotych.
- Średnia cena za wynajem mieszkania o dwóch pokojach w Krakowie to 2103 złote.
- Za mieszkanie na wynajem Kraków o trzech pokojach trzeba zapłacić średnio 2853 złote.
- Wynajęcie mieszkania o czterech pokojach w Krakowie kosztuje średnio 5483 złote.
Zdecydowanie największe zainteresowanie wynajmujących dotyczy lokali dwupokojowych. Liczba ogłoszeń w tej kategorii również jest najszersza. Wiele osób planujących inwestowanie w nieruchomości na wynajem stawia właśnie na mieszkania dwupokojowe lub na kawalerki, gdyż zainteresowanie nimi jest bardzo duże zarówno wśród osób szukających lokalu do wynajęcia na dłuższy czas, jak i wśród tych, którzy poszukują mieszkania na kilka dni.
Czy to dobry moment na przeprowadzkę do Krakowa?
Średnie ceny najmu w Krakowie nie są niskie, ale wciąż jeszcze daleko im do kwot, jakie trzeba zapłacić za lokal w Warszawie. Ponieważ rynek nieruchomości w stolicy Małopolski pomału wraca na swe dawne tory, można spodziewać się raczej podwyżek niż obniżek w przyszłości. Planując przeprowadzkę, warto wziąć tę kwestię pod uwagę. Jeśli odpowiednie mieszkanie znajdziemy już teraz i podpiszemy umowę najmu długoterminową, jest szansa utrzymania aktualnej ceny przez dłuższy czas.