Jakie są funkcje pełni witaminy D?
Witamina D działa jak hormon w naszym organizmie, regulują wiele procesów, które utrzymują nas w zdrowiu. Jedną z głównych funkcji witaminy D jest pomoc w równoważeniu poziomu wapnia i fosforu w naszym organizmie, które są potrzebne do tworzenia struktur naszych kości i zębów, pomagają naszym mięśniom w skurczach, pomagają nerwom przenosić wiadomości między mózgiem a ciałem i utrzymywać nasze komórki w dobrej kondycji. Witamina D jest również ważna dla wspierania zdrowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego.
Witamina D - ile w ciągu dnia?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej i Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby spożyta, dzienna ilość witaminy D wynosiła 15 μg. Zależy to jednak od wielu czynników, takich jak wiek płeć czy stan zdrowia. Zalecane ilości witaminy D można uzyskać poprzez spożywanie pokarmów bogatych w witaminę D oraz regularną ekspozycję na słońce. Jednak w niektórych przypadkach, suplementy są potrzebne, aby pomóc zaspokoić zapotrzebowanie na tę witaminę
Kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na spożycie witaminy D?
Nasz organizm wytwarza witaminę D, gdy skóra jest bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych, dlatego też osoby o niskiej ekspozycji na słońce są bardziej narażone na obniżenie poziomu tej witaminy. Może to dotyczyć osób, które mieszkają w krajach o długich okresach niskiej ekspozycji na słońce (takich jak miesiące zimowe w Europie Północnej) lub osób, które regularnie całkowicie zakrywają swoje ciało ubraniem (jak w niektórych kulturach lub religiach). W Polsce okresem, kiedy wszyscy są narażeni na zbyt małą ekspozycję na słońce zdecydowanie jest czas jesienno-zimowy.
Osoby o ciemniejszej karnacji również muszą pamiętać o swoim poziomie witaminy D, ponieważ pigment skóry - melanina - zmniejsza produkcję witaminy D.
Z wiekiem nasz organizm ma mniejszą zdolność do wytwarzania witaminy D, a ponadto częściej przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, co zmniejsza naszą ekspozycję na słońce. Szczególnie osoby starsze muszą dbać o dobre spożycie witaminy D, ponieważ pomaga ona zwiększyć wchłanianie wapnia z pożywienia i stawić czoła problemom zdrowotnym, takim jak osteoporoza.
Niedobory witamin D
Niedobór witaminy D może wystąpić, gdy nie jesteśmy wystarczająco narażeni na działanie promieni słonecznych, gdy nie dostarczamy lub nie wchłaniamy wystarczającej ilości witaminy D z pożywienia lub gdy nasze nerki nie przekształcają prawidłowo witaminy D w jej aktywną formę w naszym organizmie.
Wapń i fosfor - niski poziom witaminy D może upośledzać zdolność naszego organizmu do wchłaniania tych pierwiastków z pożywienia, które następnie muszą zostać przeniesione z naszych kości, aby zaopatrzyć resztę organizmu. Z czasem powoduje to, że nasze kości stają się mniej gęste i słabsze, a ich masa kostna się zmniejsza. U dzieci może to prowadzić do krzywicy, stanu, który powoduje, że kości stają się słabe i miękkie, często wpływając na normalny wzrost kości, np. powodując wygięcie kości nóg. U dorosłych prowadzi to do osteomalacji, stanu, w którym kości stają się miękkie. Może również powodować bóle mięśni i zwiększone ryzyko upadków lub złamań kości.
W dłuższej perspektywie niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy, szczególnie u osób starszych lub po menopauzie/andropauzie. Osteoporoza, znana również jako "cichy złodziej kości", jest chorobą, która powoduje, że kości stają się bardzo słabe i kruche, co zwiększa ryzyko złamania kości.