Dlaczego warto testować oprogramowanie, zanim trafi do użytkownika? Z powodów jakościowych i finansowych. Testy dadzą odpowiedź, czy produkt spełnia wymagania i założenia, jakie były wyznaczone na początku projektu oraz wymagania użytkownika/klienta. Do tego wczesne wykrycie usterek pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na poprawki, a także pieniądze. Sprawdzaniem produktu zajmuje się tester oprogramowania.
Kim jest tester oprogramowania?
Tester oprogramowania nazywany bywa również Quality Assurance Engineer (QA Engineer) jest osobą, którą można obrazowo nazwać strażnikiem jakości produktu. Poddaje rozwiązania IT i produkty wszechstronnym, różnorakim testom, aby wyłapać błędy i pokazać, gdzie kryje się problem z daną aplikacją. Należy jednak podkreślić, że testowanie oprogramowania może przebiegać w różny sposób w zależności od specyfiki konkretnego produktu. Tester produktu może przeprowadzać testy automatyczne lub manualne, a także wymyśla nowe testy. Może również opracowywać framework do testowania określonego produktu. Taka osoba wykrywa i analizuje bugi, raportuje i współpracuje z klientem.
Jak zostać testerem oprogramowania?
Jeśli ktoś myśli o pracy testera oprogramowania, musi posiąść wiele różnych umiejętności. Musi doskonale znać nowe technologie, proces wytwarzania oprogramowania, być komunikatywny, dokładny i mieć talent do szczegółowej analizy. Taka osoba powinna również skończyć studia (np. informatyka, robotyka), a także biegle posługiwać się językiem angielskim. Przede wszystkim jednak liczy się doświadczenie z testowaniem oprogramowania.
Ile zarabia tester oprogramowania?
Czy warto pracować jako tester oprogramowania? Ta praca daje dużo satysfakcji, pozwala wykazać się inwencją, błyskotliwością i kreatywnością. Ile można zarobić jako tester oprogramowania? Średnia pensja waha się w granicach 7 tys. zł brutto, ale doświadczeni specjaliści na tym stanowisku mogą zarobić dużo powyżej 8 tys. zł brutto.
Tester oprogramowania odgrywa istotną rolę w procesie powstawania aplikacji. To właśnie dzięki niemu można wykryć problemy z kodem na takim etapie powstawania oprogramowania, że jest jeszcze czas na łatwe poprawki bez angażowania dużych środków.
Szukasz pracy jako tester oprogramowania?
Zapraszamy na https://www.globallogic.com/pl/Whygl/tester-oprogramowania-oferty-pracy/.