Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 02:59

Deficytowe zawody, które są najlepiej opłacane w Małopolsce

W województwie małopolskim stopa bezrobocia jest stosunkowo niska i wynosi 4,2% (w powiecie gorlickim 4,9%). Takie statystyki cieszą, oznacza to bowiem, że miejsca na rynku pracy są zapełniane przez pracowników. Istnieją jednak zawody deficytowe, czyli takie, w których istnieje zapotrzebowanie na pracowników. Czy należą one jednak do najlepiej opłacanych zawodów w Małopolsce i zachęcają kandydatów do zdobywania odpowiedniego wykształcenia? Sprawdźmy.
  • 14.07.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Deficytowe zawody, które są najlepiej opłacane w Małopolsce

Zawody deficytowe w Małopolsce

Podobnie jak w wielu innych częściach kraju, większość zawodów deficytowych wymaga wykształcenia praktycznego: ukończenia szkoły zawodowej lub techników.

 

W województwie brakuje wykwalifikowanych murarzy i kierowników budowy, krawców i elektryków. Rozwijająca się prężnie w całym kraju branża logistyczna odczuwa braki kadrowe także w Małopolsce: nie ma kierowców i mechaników samochodowych.

 

W efekcie pandemii, wiele osób pracujących w restauracjach straciło pracę. Wydawać by się mogło, że po otwarciu sektora gastronomicznego chętnych do pracy będzie więcej niż miejsc. Niestety tak nie jest. W Małopolsce trudno o kelnerów i kucharzy, a także piekarzy i cukierników.

 

Tak, jak i w innych województwach, brakuje pracowników służby zdrowia, przede wszystkim pielęgniarek oraz osób opiekujących się osobami starszymi i niepełnosprawnymi, ale także lekarzy.

 

Duże zapotrzebowanie jest także na programistów i grafików komputerowych.

 

Niestety, nie wszystkie zawody deficytowe obiecują duże zarobki. Jednak wśród nich znajdują się bardzo dobrze płatne profesje. Oto dwie z nich:

 

Programista

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT nie maleje. Coraz więcej firm potrzebuje specjalistów od komputerów. Ze względu na niedobory kadrowe i to, że zawody związane z IT cieszą się dużym prestiżem, a także generują spore przychody, programiści mogą liczyć na dobre warunki zatrudnienia oraz wysokie zarobki. Średnia miesięczna pensja wynosi 8 360 złotych brutto! Już początkujący kandydaci mogą liczyć na kwotę powyżej 5 000 złotych brutto. Co ciekawe, Małopolska to trzecie w kolejności województwo, w którym eksperci ds. IT zarabiają najwięcej.

Lekarz

Praca lekarzy jest coraz częściej ceniona. Zarobki na tym stanowisku zależą od specjalizacji, doświadczenia, a także sektora pracy (sektor prywatny oferuje znacznie wyższe zarobki). Aby zdobyć ten poszukiwany zawód, trzeba przejść przez dość długą ścieżkę edukacyjną, a także zdobyć odpowiednie doświadczenie. Dane GUS wskazują, że średnie pensje wynoszą między 5 a 8 tysięcy złotych brutto. Do tego dochodzą różnego rodzaju dodatki pieniężne.

 

Grafik komputerowy

Ze względu na rosnącą popularność social mediów, coraz więcej firm szuka tam potencjalnych klientów. Oprócz specjalistów do spraw mediów społecznościowych, potrzebni są też graficy komputerowi. Choć średnia zarobków wynosi 4 800 złotych brutto, pracując z kilkoma klientami, w szczególności zagranicznymi, można zarobić znacznie więcej. A do tego, to idealny zawód dla tych, którzy marzą o pracy zdalnej!

 

Choć pensje dla osób pracujących w pozostałych zawodach deficytowych w województwie Małopolskim oscylują koło 4 tysięcy złotych brutto, warto pamiętać, że zawody te dają w miarę stabilne zatrudnienie – braki kadrowe oznaczają znacznie mniejsze ryzyko zwolnienia.

 

W jakich zawodach może być trudno o pracę?

Na rynku pracy w tej kwestii bez większych zmian. O pracę najtrudniej będzie osobom, które ukończyły popularne studia humanistyczne, takie jak: historia, politologia, kulturoznawstwo czy filozofia. W wyniku pandemii problemy ze znalezieniem posady będą mieli również pracownicy biur podróży. Także ukończone studia ekonomiczne nie dają pewności, że osoba znajdzie pracę w zawodzie.

 

Zdobądź wymarzoną pracę

 

Niezależnie od tego, czy masz wykształcenie pozwalające na pracę w deficytowym zawodzie, czy też szukasz czegoś bardziej niszowego, warto dołożyć wszelkich starań, aby zdobyć wymarzoną pracę. Zacznij od napisania dobrego CV w oparciu o ogłoszenia znalezione w urzędzie pracy lub na stronach internetowych. Nie poddawaj się w swoich poszukiwaniach!

Materiał zewnętrzny