Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 00:44

Odczyt licznika prądu – na co zwrócić uwagę?

Prawidłowy odczyt licznika prądu pozwoli Ci łatwo kontrolować zużycie energii. W tym poradniku przeczytasz, jakie są popularne rodzaje liczników i na co należy zwrócić uwagę podczas odczytu. Poznaj szczegółowe informacje!
  • 29.07.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odczyt licznika prądu – na co zwrócić uwagę?

Jakie są rodzaje liczników prądu?

Sposoby Odczytu licznika różnią się w zależności od tego, jakiego typu urządzenie posiadasz. Do bardzo często stosowanych sprzętów należą indukcyjne oraz elektroniczne. Te pierwsze stanowią już nieco starszy standard. W tym przypadku obrót tarczy wskazuje zużycie prądu i odpowiada określonej liczbie kilowatogodzin. Licznik jest dość prosty w obsłudze. Ponadto może przyjąć formę jedno- lub dwutaryfową. Sprzęt jednotaryfowy sprawdzi się w gospodarstwach, w których mieszkańcy płacą jedną cenę za energię przez cały rok. Z kolei modele dwutaryfowe wskazują na zużycie w ciągu dnia i nocą.

 

Natomiast licznik elektroniczny znajdzie zastosowanie przy instalacjach o określonych właściwościach. Modele jednofazowe sprawdzają się przy układach o dwóch lub trzech przewodach pod napięciem 230 V. Natomiast model trójfazowy to rozwiązanie dla układów z napięciem 400 V. Najczęściej wykorzystuje się je w firmach, w których funkcjonuje wiele urządzeń elektronicznych.

Jak odczytywać liczniki prądu?

W przypadku licznika indukcyjnego wystarczy, że spojrzysz na główny ekran. Przedstawiona liczba stanowi poziom zużycia wyrażony w kilowatogodzinach. Natomiast w gospodarstwach z urządzeniem dwutaryfowym dokonuje się odczytu na każdym z mierników.

 

A może zastanawiasz się, jak odczytywać liczniki prądu w przypadku modeli elektronicznych? W tym przypadku kluczowym aspektem jest analiza ciągu cyfr. Przede wszystkim zweryfikuj rodzaj energii, który określa kod OBIS. Znajdziesz go w lewym górnym rogu ekranu. Zapis E lub 1.8.0 bądź 1.5.8.0 to całkowite zużycie prądu. Zapis EA lub 1.8.1, lub 1.5.8.1 to zużycie prądu w pierwszej strefie – szczyt. Z kolei EB lub 1.8.2, lub 1.5.8.2 oznacza zużycie w strefie drugiej – poza szczytem.

 

Do nowoczesnych i bardzo wygodnych rozwiązań zaliczyć można liczniki inteligentne, które automatycznie przesyłają odczyty do systemu informatycznego. Dzięki temu nie musisz spodziewać się wizyt pracowników zakładu energetycznego.

Odczyt informacji z liczników dwukierunkowych

Liczniki te wykorzystuje się w gospodarstwach z urządzeniami fotowoltaicznymi. Można więc odczytać pomiary u odbiorców, którzy są konsumentami oraz producentami energii. Ponadto sprzęt pomiarowy możesz otrzymać za darmo od operatora sieci. Jak odczytywać liczniki prądu ze wskazaniami dwukierunkowymi? Musisz zwrócić uwagę na dwa podstawowe oznaczenia. Pierwsze to 1.8.0, które mówi o całkowitym zużyciu. Natomiast 2.8.0 określa energię oddaną do sieci. Licznik podaje wartości w kilowatogodzinach.

 

Pamiętaj, że w przypadku taryf wielostrefowych odczyty mogą być nieco trudniejsze. Wówczas należy dokładnie zapoznać się z instrukcją oraz przeanalizować szczegóły na obudowie. Znajdziesz tam najważniejsze informacje.

--- Artykuł sponsorowany ---