Gdy mówimy o napisach, najczęściej myślimy o tłumaczeniach, które mają pomóc w zrozumieniu filmu. Nie jest to błędne założenie, jednak transkrypcja pomaga także w budowaniu zasięgów, a czasami nawet uniknięciu kary finansowej. Jak to działa?
Obecność napisów, a ogólny odbiór filmu
Pierwsze, na co zwracamy uwagę podczas oglądania materiałów wideo to jakość obrazu oraz sama tematyka poruszana w filmie. To ona ma nas zachęcić do tego, aby obejrzeć go do końca. Za sprawą ogólnej dostępności do platform streamingowych ulubionych twórców możemy oglądać w każdym miejscu.
Nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, aby pochylić się nad filmem w pełni. Co jeśli zapomnimy słuchawek z domu i nie chcemy, aby cały autobus oglądał z nami? Lub wtedy, gdy przed snem chcemy obejrzeć jeszcze jeden odcinek, ale partner śpi obok? Na pomoc przychodzą napisy, które zadbają o to, aby przekaz w pełni dotarł do odbiorcy.
Za przyjemność oglądania odpowiada firma Autoscribe.online, dzięki której dotrzesz do swoich odbiorców w pełni. Badania wyraźnie pokazują, że w miejscach publicznych 85% filmów zamieszczonych na social mediach, oglądanych jest z wyłączonym dźwiękiem. Co więcej, Google potwierdziło, że rośnie średni czas oglądania filmów, które zawierają napisy.
Warto pamiętać także o dostępności filmów dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z niepełnosprawnościami słuchu. Napisy zamieszczone przy filmie to ukłon w stronę odbiorcy, dzięki czemu każdy użytkownik może w pełni skorzystać z zamieszczonego materiału.
Jak napisy wpływają na algorytm?
Dodanie napisów do filmu to gwarancja nie tylko satysfakcji oglądającego, ale i dostarczenie informacji o tematyce materiału. Co to ma do algorytmu? Każda platforma, czy to media społecznościowe, czy streamingowe lubią wiedzieć jak najwięcej. To właśnie na podstawie informacji budowany jest algorytm. Wgranie napisów jako .srt jest niczym dostarczenie całego clue naszego filmu. Transkrypcja to zapis tego, co dzieje się na filmie, zatem automatycznie pomagamy w pozycjonowaniu i ostatecznym trafieniu do odpowiedniego odbiorcy.
Potwierdzają to badania prowadzone przez Discovery Digital Networks. Wyniki wykazały, że filmy z napisami cieszyły się wzrostem oglądalności o ponad 13% w ciągu pierwszych 14 dni po publikacji.