Skąd rosnące znaczenie Wrocławia?
Rola Wrocławia jako regionalnego centrum biznesowego jest oczywista – to przecież największe miasto regionu, ośrodek akademicki, punkt nieźle skomunikowany z wieloma innymi miastami. Dziś jednak ciężar biznesowy w Polsce przesuwa się coraz bardziej na zachód i Wrocław jest jednym z miast-beneficjentów tej zmiany.
Na pewno na korzyść Wrocławia działa też bliskość rynku niemieckiego i – choć znacznie mniejszego, to jednak też istotnego – czeskiego. Co ciekawe biura Wrocław są wynajmowane, ale i kupowane już nie tylko przez polskich przedsiębiorców, ale też przez oddziały międzynarodowych firm, które szukają miejsca w Polsce, ale robią to dość konserwatywnie i wybierają lokalizacje uchodzące za bezpieczne i spokojne.
Kto powinien zainteresować się biurami we Wrocławiu?
Biura we Wrocławiu przede wszystkim wynajmują firmy lokalne – takich jest większość i zresztą często nie dysponują one środkami na to, żeby kupić biuro na własność. Zresztą to rozwiązanie w przypadku małych i średnich firm może być mniej korzystne od najmu z wielu powodów niefinansowych.
Drugą dużą grupą są biura wynajmowane firmom zagranicznym – sporo jest na przykład przedsiębiorców ukraińskich, którzy z konieczności lub z wyboru, jako że Wrocław jest kojarzony jako miejsce spokojne i bezpieczne, decydują się na przeniesienie swoich firm. Często to, na czym im najbardziej zależy, to pewna zmiana wizerunkowa, do czego adres wrocławskiego biura nadaje się idealnie.
Coraz istotniejsi na rynku biurowym są też przedsiębiorcy prowadzący działalność międzynarodową, transgraniczną. Tutaj fizyczna bliskość dwóch państw, z którymi mamy silne więzy biznesowe, ma na pewno istotne znaczenie. Choć wiele aspektów działalności można przenieść w przestrzeń wirtualną, to jednak geograficzne zbliżenie ułatwia rozwiązywanie pewnych kwestii logistycznych, a i wizerunkowo często wygląda na tyle dobrze, że firmom opłaca się przenieść główne biuro lub wynająć biuro we Wrocławiu i otworzyć tu kolejny oddział.
Biura we Wrocławiu wynajmują zarówno duże korporacje, jak i małe i średnie firmy z pewnym doświadczeniem na rynku. Nie brakuje też startupów, dla których inwestycja w środki trwałe na początku działalności często nie ma żadnego uzasadnienia, ale jednocześnie faktyczne prowadzenie działalności w dużym ośrodku akademickim jest już w pełni logiczne.
Wynająć czy kupić?
Decyzja o zakupie lub wynajmie biura we Wrocławiu wymaga szczegółowej analizy i nie można jednoznacznie wskazać, która z opcji będzie lepsza, choć w wielu firmach wynajem sprawdza się znakomicie. Elastyczność, niższe koszty inwestycji na starcie, większy wybór lokalizacji i łatwość wycofania się, jeśli krok ten okaże się nietrafiony to oczywiste zalety, choć kosztem pewnej niezależności. Na pewno warto zerknąć w oferty biur na wynajem we Wrocławiu, bo wraz z rozwojem zapotrzebowania, także podaż zmieniła się w ciekawym kierunku.