Najem instytucjonalny
W miastach powstają nowe osiedla, które w całości są przeznaczone do wynajmu. Jedną ze spółek zajmujących się najmem instytucjonalnym jest PFR Nieruchomości zarządzająca funduszem MDR. Kraków to jedno z miast, w którym powstają takie osiedla. Ceny wynajmu w takich miejscach są niższe od cen rynkowych, ale to nie jedyna zaleta. Dużymi plusami wynajmu mieszkań od Polskiego Funduszu Rozwoju są dodatki zmniejszające koszty wynajmu mieszkania. Można starać się na dopłatę do czynszu oraz dodatek mieszkaniowy.
Rozglądaj się za ciekawymi ofertami wynajmu
Oferty wynajmu mieszkań od prywatnych osób pojawiają się i znikają. Te lepsze znikają szybciej. Te gorsze zalegają na portalach ogłoszeniowych zauważalnie dłużej. Dlatego można odnieść wrażenie, że wszystkie oferty wynajmu mieszkań mają bardzo wysokie ceny. Odrobina cierpliwości i regularne przeglądanie propozycji wynajmu mieszkań poskutkuje znalezieniem oferty, która będzie spełniać nasze oczekiwania.
Ogrzewanie i inne opłaty
Zwróć uwagę na rodzaj ogrzewania, który znajduje się w mieszkaniu przeznaczonym do wynajmu. Mieszkanie podpięte do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie miało znacznie niższe opłaty od tego, które jest ogrzewane za pomocą gazu. Właściciele mieszkań przy zamieszczaniu ofert wynajmu informują też o wysokości opłat za media lub wysokości przewidywanych rachunków. Zwrócenie uwagi na wysokość tych opłat pomoże nam w zaoszczędzeniu dodatkowych pieniędzy.
Nie wynajmuj pustej przestrzeni
Wynajmij mieszkanie o wielkości, która rzeczywiście jest Ci potrzebna do normalnego funkcjonowania. Większe mieszkania zazwyczaj mają wyższe stawki. Innym problemem dużych metraży jest ich ogrzanie zimą. Trzeba zużyć znacznie więcej energii na ogrzanie mieszkania o powierzchni 80 metrów niż na ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 metrów.
Własna oszczędność na rachunkach
Dobrym rozwiązaniem jest również zwrócenie uwagi na swoje własne zwyczaje, które mogą powodować wzrost rachunków. Można zacząć brać prysznice, zamiast kąpieli, czy myć zęby i golić się przy zakręconej wodzie i odkręcać ją tylko w razie potrzeby. Na prądzie również można zaoszczędzić. Wystarczy wyjmować ładowarki z gniazdek, nie palić światła bez potrzeby i wyłączać urządzenia, z których aktualnie nie korzystamy, jak na przykład laptop będący w stanie czuwania.
Warto też zwrócić na temperaturę, która panuje w naszym domu. W obecnych czasach mamy tendencję to rozkręcania ogrzewania bardziej, niż jest to potrzebne naszym organizmom. Optymalna temperatura do snu wynosi od 16 do 18 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w pokoju dziennym wystarczą nam 23 stopnie. Z początku możemy odczuwać dyskomfort, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej temperatury. Z czasem jednak nasze organizmy przyzwyczajają się do panujących warunków.