1. Bo to globalny fenomen literacki i popkulturowy
Żadna książka, a tym bardziej seria, nie wzbudzała takich emocji. Młodsi, starsi, dorośli i dzieci poświęcali często całe noce na oczekiwanie w kolejce, aby otworzyły się księgarnie, a nowa część trafiła na ich półkę. Niemal wszystkie kraje świata sprzedały każdą z części w milionowych nakładach. Harry Potter to jedyne uniwersum, którego fenomen utrzymuje się nieustannie przez trzecią dekadę. Do dzisiaj w języku utrzymują się niektóre wyrażenia czy zaklęcia funkcjonujące jako cytaty.
2. Bo uczy o sile wartości
Harry'ego Pottera poznajemy jako nieśmiałego chłopaka, który nienawidzi swojego życia. Mieszka w komórce pod schodami z wujostwem i okropnym kuzynem Dudleyem, którzy lubią się nad nim znęcać fizycznie i psychicznie. Do czasu. Dzięki Hagridowi oraz profesorowi Dumbledore’owi dowiaduje się o istnieniu alternatywnego świata – świata magii. Otrzymuje bilet do szkoły dla czarodziejów i już wkrótce wyrusza w podróż, która zmieni diametralnie jego życie. Hogwart, w którym zamieszkuje, to miejsce przepełnione magią, tajemnicami i podróżami w przeszłość. W dodatku Harry okazuje się wybrańcem, który jako jedyny może i ma moce, by pokonać największego czarnoksiężnika, jakim jest Voldemort. Aby stawić mu czoła, gromadzi przy sobie grupę przyjaciół, którzy zrobią dla niego wszystko – będą poszukiwać prawdy o pochodzeniu chłopaka, obronią przed wrogami, a nawet… pójdą na wojnę czarodziejów.
3. Bo już niebawem kolejna ekranizacja
Pierwsza część ekranizacji pojawiła się w 2001 roku, kiedy to seria książek nadal była w trakcie pisania. To tylko podbiło popularność historii o Harrym Potterze. Fenomen zaskoczył twórców tak bardzo, że aby za szybko nie skończyć opowieści, rozbili nawet ostatnią część cyklu na dwa filmy. W 2011 roku odbyła się premiera ósmego filmu, Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II. Po dwunastoletniej przerwie świat kina upomniał się o ten niepowtarzalny cykl. Obecnie powstaje serial na zamówienie HBO. Premierę pierwszych odcinków zaplanowano na 2024 rok.
4. Bo nawiązuje do wielu znanych opowieści
Cykl Harry’ego Pottera łączy ze sobą mnóstwo utartych schematów znanych z legend, klasyków literatury, mitów czy klasycznych opowieści. Znajdziemy w nim: szkołę z internatem, poszukiwanie korzeni, rozwikłanie tajemnicy śmierci rodziców, kompletowanie drużyny stawiającej czoła wrogowi, społeczeństwo krasnoludów, gnomów i fantastycznych stworzeń. Ważnym czynnikiem są również imiona – wytropcie sami, które i do czego nawiązują.
5. Bo otwiera misternie wykreowany świat
Świat magii Harry’ego Pottera różni się diametralnie od znanych opowieści fantasy. Te dzieją się zazwyczaj w odrębnej rzeczywistości. Z kolei wizja J.K. Rowling polegała na symultanicznym współistnieniu świata mugoli, czyli zwykłych ludzi oraz magicznej społeczności. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Ministerstwo Magii w Londynie, Zakazany Las, różdżki, zaklęcia, latające miotły, dziwne stwory, smoki – to wszystko powoduje, że środowisko wykreowane w powieściach jest misternie skomponowane. Wyjątkowość serii podkreśla również fakt, że nawet publikacje tworzone jako dodatek doczekały się odrębnych ekranizacji. Londyńskie teatry wystawiają sztukę Harry Potter i przeklęte dziecko przedstawiającą losy głównych bohaterów po latach, a spin-off Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć ma już trzy części filmowe.