Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:29

Dlaczego w barierki ochronne warto zainwestować więcej?

Barierki ochronne są często traktowane jako zło konieczne, więc w miarę możliwości inwestorom zależy na obniżeniu kosztów ich zakupu. Tymczasem w wielu przypadkach takie działania przynoszą więcej złego niż dobrego. Dlaczego warto zainwestować więcej w lepsze słupki i barierki ochronne?
  • 27.08.2023 13:22
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dlaczego w barierki ochronne warto zainwestować więcej?

Czy wszystkie słupki i barierki zapewniają taki sam poziom bezpieczeństwa?

Wszystkie słupki i barierki ochronne drogowe muszą być zgodne z konkretnymi normami, które dość ściśle precyzują, jaki poziom ochrony powinny one zapewniać. To oznacza, że punktem wyjścia jest ten sam poziom bezpieczeństwa (dla produktów zabezpieczających danej klasy), jednak w praktyce wyższa jakość i lepsze materiały stosowane w przypadku barierek wycenionych trochę wyżej, przekładają się na lepsze zabezpieczenie niż wymagane minimum. To oczywiste, że odseparowanie ruchu rowerowego od pieszego może odbyć się za pomocą delikatniejszej infrastruktury ochronnej niż separacja ruchu samochodowego i rowerowo-pieszego, więc nie zawsze koniecznie trzeba stosować najmocniejsze barierki, a przynajmniej nie ze względów technicznych.

Liczy się też estetyka

W wielu przypadkach pewne ograniczenia estetyczne są wymuszone na przykład przepisami miejskimi, ale równie często inwestor ma w tym zakresie wolną rękę. I w tym przypadku nie będzie chodziło tylko o to, czy wybiera się barierki ochronne drogowe pomalowane na czerwono, czy na czarno, albo czy słupki będą zakończone dekoracyjną kulą, czy też nie. Estetyka obejmuje też kwestię staranności wykończenia słupków i barierek, a to ma już większe znaczenie. Raz, że prawidłowo nałożona powłoka lakiernicza zabezpiecza materiał przed korozją, a dwa, że staranniej wykończone słupki i barierki po prostu nie będą niszczyły na przykład odzieży opierających się osób. Tutaj oczywiście też można się odwołać do pewnych formalnych wymagań, ale wydaje się, że jest to zalecenia intuicyjnie zrozumiałe.

Większa trwałość się opłaca

Każdy czynnik, który można opisać jako wpływający pozytywnie na jakość barierek, czyli jakość powłok malarskich, materiału czy wykonania, powoduje wzrost cen. Jednocześnie jednak dobrze zaprojektowane, starannie wykonane słupki z trwałych materiałów i – jeśli trzeba – pomalowane dobrym lakierem, są po prostu trwalsze od swoich tańszych odpowiedników. To oznacza, że na przykład pierwsze malowanie trzeba będzie przeprowadzić po 5 latach, a nie że po 3 już barierka będzie nadawała się do wymiany ze względu na poziom degradacji. W przypadku najlepszych barierek producenci często nawet nie są w stanie podać, ile czasu będzie musiało minąć do pierwszej konserwacji, bo jeśli nie dojdzie do dodatkowych uszkodzeń mechanicznych, to barierki mogą bez utraty walorów estetycznych stać bez zmian nawet przez dekadę albo i dłużej! Tańsze już by trzeba było w tym czasie odnowić lub wymienić, więc rachunek ekonomiczny wyraźnie wskazuje na przewagę droższych modeli.

Materiał partnera