Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 18:55

Karencja ubezpieczenia – co to jest i dlaczego warto ją sprawdzić wcześniej

Zastanawiasz się, czym jest karencja? Polisy prawie zawsze posiadają okres wyczekiwania, czyli czas, w którym mimo zawarcia umowy z ubezpieczycielem jesteśmy objęci tylko ochroną tymczasową. Oznacza to, że świadczenie nie zostanie wypłacone w razie zaistnienia większości zdarzeń określonych w umowie. Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz więcej szczegółów na temat karencji w ubezpieczeniach.
  • 12.09.2023 13:23
Karencja ubezpieczenia – co to jest i dlaczego warto ją sprawdzić wcześniej

Część wypadków podlega pełnemu odszkodowaniu, ale ochroną właściwą zostaniemy objęci dopiero gdy skończy się okres karencji w ubezpieczeniu. Obok wyłączeń odpowiedzialności i zakresu ochrony to jedna z rzeczy, na którą szczególnie należy zwrócić uwagę podczas zakupu polisy.

Okres wyczekiwania nie jest jednakowy dla wszystkich zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Na przykład karencja w PZU w polisie podstawowej wynosi 3 miesiące dla poważnego zachorowania, a dla urodzenia dziecka 6 miesięcy. Niektóre oferty na rynku charakteryzuje zerowa karencja. W Balcii znajdziemy np. ubezpieczenia NNW lub OC w życiu prywatnym, które go nie posiadają. Oznacza to, że już dzień po zawarciu umowy jesteśmy objęci ochroną właściwą. To rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i elastyczność.

Co to jest karencja w ubezpieczeniu?

Okres karencji w ubezpieczeniu określony jest w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli dokumencie zawierającym wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polisy. Podczas jego trwania nie otrzymamy świadczenia w przypadku zaistnienia zdarzenia kwalifikującego się do wypłaty odszkodowania. Dopiero po jego upływie zostajemy objęci ochroną właściwą.

Dlaczego ubezpieczyciele wprowadzają okres karencji? To rodzaj przeciwdziałania nadużyciom. Podobnie działają wyłączenia odpowiedzialności strony ubezpieczającej – firma zastrzega sobie, że w określonych warunkach nie jest zobligowana do wypłacenia świadczenia. Takie rozwiązania służą temu, aby nie można było zawierać umowy w sytuacji, w której wiadomo, że wypadek nastąpi.

Dla uczciwych osób chcących się ubezpieczyć niestety oznacza to dodatkowe utrudnienie. Przed zawarciem umowy na polisę, sprawdź, jaka jest karencja. Ubezpieczenia zawsze posiadają ogólne warunki (OWU), które znajdziesz na stronie towarzystwa. To tam zapisane są informacje o jej długości oraz o tym, których zdarzeń dotyczy.

Więcej na temat ubezpieczeń dowiesz się z bloga Jest Bezpiecznie.

Ile trwa karencja w ubezpieczeniu?

Może wynosić od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Karencja różni się w zależności od rodzaju ubezpieczenia i konkretnej polisy. Jej długość jest dokładnie określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Dzięki niej ubezpieczyciele mają pewność, że klient nabywa polisę w dobrej wierze, a nie w celu uzyskania świadczeń w wyniku już zaistniałej sytuacji.

Karencja w PZU – największej w Polsce spółce ubezpieczeniowej – wynosi od 2 do 36 miesięcy. Czemu zakres jest tak duży? Dlatego, że nie wszystkie polisy równie łatwo podlegają nadużyciom. Najdłuższy okres wyczekiwania posiadają takie zdarzenia jak śmierć rodzica lub poważne zachorowanie. Natomiast szkody wynikające z następstw nieszczęśliwych wypadków najszybciej podlegają ochronie właściwej.

Czasami najważniejszy jest dla nas brak karencji. Ubezpieczenie musi zacząć działać w pełni, jak najszybciej po zawarciu umowy. W nowoczesnym świecie jesteśmy dynamiczni, więc potrzebujemy polis odpowiadających naszym wymaganiom i stylowi życia. Niektóre firmy ubezpieczeniowe odpowiadają na te potrzeby, oferując elastyczne umowy, które można szybko kupić i rozwiązać w dogodnym momencie. Aby takie ubezpieczenie działało prawidłowo, musi być w nim jak najkrótsza karencja. W Balcia Insurance większość polis posiada zerowy czas wyczekiwania, co oznacza, że jesteśmy objęci pełną ochroną już dzień po podpisaniu umowy.

Ubezpieczenie na życie bez karencji – jak działa?

Tak samo jak każde inne, z tym wyjątkiem, że obejmuje nas ochroną już dzień po podpisaniu umowy. To rzadka oferta na rynku. Zwykle polisy na życie posiadają dość długi okres karencji – ubezpieczenia Nationale Niederlanden i Generali w przypadku większości zdarzeń oferują okres wyczekiwania dłuższy niż 3 miesiące. Dla Concordii wynosi on ponad 6 miesięcy. Natomiast PZU wypłaca świadczenie, jeżeli dojdzie do poważnego zachorowania lub śmierci rodzica dopiero po upływie 36 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Nagłe wypadki są zwykle objęte ochroną już po miesiącu od zawarcia umowy. Także ubezpieczenia grupowe zawierane na krótki czas nie mają długiej karencji. Jednak brak okresu wyczekiwania dla większości zdarzeń jest na polskim rynku rzadkością. Wyjątek stanowi firma Balcia, która oferuje indywidualne polisy na życie działające już jeden dzień po podpisaniu umowy.

Czy ubezpieczenie na życie bez karencji jest dla każdego? To wyjątkowe rozwiązanie dla ludzi, którzy wiedzą, czego potrzebują. Osoby o dynamicznym stylu życia docenią taką ofertę. Jeżeli masz wiele wymagających pasji lub często doświadczasz zmian, to może być rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj, że ubezpieczenie nie musi Cię ograniczać i nie musi być nudne!

--- Artykuł sponsorowany ---