- Pękające naczynka na twarzy to bardzo powszechny problem. Jakie mogą być jego przyczyny?
Rzeczywiście na twarzy lubią się lokalizować różnego rodzaju zmiany naczyniowe takie jak rumień czy teleangiektazje. O rumieniu mówimy wtedy, gdy na twarzy występują rozlane obszary zaczerwienionej skóry. Z kolei teleangiektazje, popularnie nazywane też pajączkami naczyniowymi, to poszerzenia i pęknięcia drobnych naczynek. Częstą dolegliwością negatywnie wpływającą na wygląd twarzy jest także trądzik różowaty. U podłoża wszystkich tych zmian może leżeć wiele przyczyn. Istotne są predyspozycje genetyczne do kruchości naczyń, czyli tak zwana cera naczynkowa. Pękaniu naczynek sprzyjają też czynniki takie jak stres, przebywanie w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach, nadmierna ekspozycja na słońce, dieta, zmiany hormonalne i niektóre leki. To wszystko przemawia za tym, aby z pękającymi naczynkami udać się do lekarza medycyny estetycznej, który dokładnie zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie postępowanie.
- Czy istnieje skuteczny sposób, żeby pozbyć się pękających naczynek i poprawić wygląd twarzy?
Bardzo wiele osób zmagających się z problemem pękających naczynek sięga po kosmetyki na cerę naczynkową. Są one dostępne w każdej drogerii i aptece, wybór preparatów jest ogromny, a efekty opisywane przez producentów obiecujące. Prawda jest jednak taka, że żaden kosmetyk nie jest w stanie usunąć pękających naczynek. W najlepszym wypadku poprawi on stan nawilżenia skóry, ochroni przed promieniowaniem UV i wzmocni ścianę naczyń. Natomiast jedynym sposobem, żeby skutecznie pozbyć się pękających naczynek, są zabiegi laserowe. Kilka wizyt pozwala trwale usunąć rozszerzone naczynka https://neonia.com.pl/zamykanie-naczynek/ i wyraźnie poprawić wygląd twarzy. Spośród wielu dostępnych laserów najlepiej sprawdzają się w tym przypadku lasery technologii Dye lub Nd:Yag.
- Niektórzy obawiają się zabiegów laserowych na twarz. Czy zamykanie naczynek laserem jest bezpieczne?
Jeśli zdecydujemy się na zabieg w renomowanym miejscu, to nie ma żadnych powodów do obaw. Zabiegi laserowe są w pełni bezpieczne i można je wykonywać nawet na tak delikatnej skórze jak skóra twarzy bez ryzyka poparzenia czy podrażnień. Wynika to między innymi z tego, że wiązka lasera działa bardzo selektywnie. Promieniowanie jest pochłaniane wyłącznie przez hemoglobinę zawartą we krwi. W efekcie dochodzi do miejscowego wzrostu temperatury, który powoduje uszkodzenie ściany naczynia, a ostatecznie jego zamknięcie. Po kilkunastu dniach zmiana naczyniowa przestaje być widoczna. Często spotykamy się też z pytaniem, czy zabiegi laserowe https://neonia.com.pl/laseroterapia/ na twarz nie uszkadzają wzroku. Tutaj również mogę wszystkich uspokoić – przez cały czas trwania zabiegu oczy są chronione specjalnymi okularami.
- Kiedy najlepiej jest wykonać zabieg laserowego zamykania naczynek?
W klinikach dysponujących nowoczesnym sprzętem hi tech można bez problemu zamykać naczynka przez cały rok. Latem należy oczywiście pamiętać o stosowaniu wysokiej ochrony przeciwsłonecznej – SPF50. Natomiast najlepiej jest rozpocząć zabiegi laserem jesienią i kontynuować je w miesiącach zimowych. Zazwyczaj potrzeba bowiem kilku wizyt dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.
- Czy do zamykania naczynek laserem trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Czego nie wolno robić po zabiegu?
Przed rozpoczęciem laseroterapii powinna odbyć się konsultacja w celu wykluczenia przeciwwskazań. Należą do nich na przykład ciąża, karmienie piersią, niektóre choroby przewlekłe i infekcje. Na 4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania preparatów fotouczulających, takich jak na przykład witamina A, a na 2 tygodnie przed nie wolno wykonywać zabiegów podrażniających skórę. Po zabiegu należy przede wszystkim zabezpieczać skórę kremami anty-UV, odpowiednio ją natłuszczać i unikać agresywnych zabiegów oczyszczających.
Artykuł poswtał we współpracy z https://neonia.com.pl/