Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 12:25

Skuteczne syropy wykrztuśne dla dzieci i dorosłych – jak wybrać odpowiedni produkt?

Syropy wykrztuśne to jedne z najczęściej stosowanych leków na kaszel mokry. Pomagają osobie chorej w usunięciu nadmiaru wydzieliny zbierającej się w płucach. Jak jednak wybrać odpowiedni syrop wykrztuśny dla dzieci i dorosłych?
  • 20.10.2023 13:03
  • Autor: Grupa Tipmedia
Skuteczne syropy wykrztuśne dla dzieci i dorosłych – jak wybrać odpowiedni produkt?

Kiedy powinno się stosować syropy wykrztuśne?

Leki wykrztuśne, w tym właśnie syropy powinny być stosowane, gdy w drogach oddechowych zalega wiele wydzieliny. Szczególnie jeśli jest ona lepka i gęsta. Wtedy zastosowanie syropu wykrztuśnego pozwoli ją rozrzedzić, co ułatwi jej usunięcie. Trzeba jednak pamiętać, że przy stosowaniu syropów wykrztuśnych ważna jest rozwaga.

W zależności od substancji zawartych w syropie wyróżnia się różne przeciwwskazania. Może to być ciąża i karmienie piersią, niewydolność wątroby, astma, uczulenia i inne schorzenia. Dlatego zawsze przed stosowaniem jakiegokolwiek leku należy skonsultować to ze swoim lekarzem, bądź farmaceutą. Dodatkowo syropy wykrztuśnie nie powinny być stosowane w ciągu kilku godzin przed snem. W innym wypadku mogłoby to skutkować zaleganiem zbyt dużej ilości wydzieliny w drogach oddechowych.

Jak wybrać odpowiedni syrop wykrztuśny dla dzieci?

Wybierając syrop wykrztuśny dla dziecka, należy zwrócić uwagę na zawarte w nim substancje. W przypadku syropów wykrztuśnych, które mają pomóc z kaszlem mokrym, poleca się acetylosteinę, karbocysteinę, bądź ambroksol. Syropy wykrztuśne z takimi substancjami zapewnią najwyższą skuteczność i co najważniejsze są bezpieczne dla dzieci.

Jak wybrać skuteczny syrop wykrztuśny dla dorosłych?

W przypadku osób dorosłych wybór syropów wykrztuśnych jest nieco większy. Dobrze sprawdzają się na przykład syropy z erdosteiną. Są one dostępne na receptę i zmniejszają lepkość śluzu. Alternatywą bez recepty mogą być saszetki zawierające właśnie erdosteinę, polecane na schorzenia związane z mokrym kaszlem. Dobrym wyborem są także syropy wykrztuśne z bromheksyną oraz ambroksolem. Te substancje nie tylko zmniejszą lepkość śluzu, ale też pobudzą nabłonek dróg oddechowych, co ułatwi jego usuwanie.

Materiał partnera