Jak dokładnie wygląda dziś sytuacja na rynku pracy w Gorlicach? Czego mogą spodziewać się kandydaci? Ile zarabiają lokalni mieszkańcy? W jakich zawodach zarabia się najwięcej, a w jakich najmniej? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Gorlicach? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale. Możesz być jednak pewien, że bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Gorlice będą w stanie sprostać Twoim wymaganiom.
Praca w Gorlicach – aktualna sytuacja na rynku
Jak już wspomnieliśmy na wstępie niniejszego artykułu, stopa bezrobocia w Gorlicach znajduje się na umiarkowanym poziomie, nie wpływając zbytnio na stabilną strukturę lokalnego rynku. Lista zawodów deficytowych stale poszerza swoje rozmiary – króluje na niej sektor budowlany i branża transportowa (wraz z logistyką i spedycją). Pracę w Gorlicach można znaleźć zarówno na cały etat, jak i część etatu. Podkreślić również należy, że gorlicki rynek pracy nikogo nie wyklucza – zatrudnienie mogą tu znaleźć także osoby niepełnosprawne, emeryci czy studenci.
Stabilne zatrudnienie w przeważającej mierze oferuje umowa o pracę. Umowy cywilnoprawne, takie, jak umowa zlecenie, są rzadko spotykane – możemy je odnotować głównie w przypadku pracy tymczasowej lub prostych prac, takich, jak sprzątaczka, ochroniarz, czy praca na magazynie. Na pochwałę zasługuje także wzrost popularności pracy zdalnej i pracy hybrydowej.
W zdecydowanej większości ofert możemy natknąć się na zapewnienia pracodawców sugerujące, że pracownik w ich firmie może liczyć także na atrakcyjne systemy premiowe, przejrzystą ścieżkę kariery i realną możliwość awansu w strukturze firmy. Ponadto, pracodawcy tłumnie oferują zatrudnionym przez siebie pracownikom rozmaite benefity pozapłacowe, które realnie wpływają na poziom ich zadowolenia z wykonywanych zadań i poziom lojalności względem firmy. Do najpopularniejszych w tym zakresie rozwiązań należą: prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia, czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy.
Zarobki w Gorlicach – kto zarobi najwięcej, a kto najmniej?
Jak wynika ze statystyki, średnie wynagrodzenie w Gorlicach jest o ok. 1 000 złotych brutto niższe od średniej krajowej, jednak wynika to wyłącznie ze struktury zatrudnienia w regionie, a nie z realnie niższych płac na określonych stanowiskach – te są bowiem względnie tożsame z tymi, które możemy zaobserwować w innych, polskich miastach.
Nie ma też żadnych niespodzianek w kwestii tego, w jakich zawodach zarabia się najwięcej, a w jakich najmniej. Na najniższe wynagrodzenia mogą liczyć przedstawiciele zawodów mało wymagających, takich, jak sprzątaczka czy ochroniarz. W ich przypadku wynagrodzenie niezwykle rzadko przewyższa ustawową pensję minimalną, wynoszącą 3 600 złotych brutto w skali miesiąca.
Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć przedstawiciele władz (na przykład urzędnicy) czy osoby sprawujące wysokie funkcje menadżerskie – szczególnie w takich sektorach, jak IT czy finanse. Dla przykładu, średnie miesięczne wynagrodzenie dyrektora banku to aż 35 000 złotych brutto.
Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Gorlicach?
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najlepsze oferty pracy w Gorlicach i okolicach, to w pierwszej kolejności powinieneś zdać sobie sprawę z trendów, panujących na współczesnym rynku. Choć nadal funkcjonują agencje pośrednictwa pracy czy powiatowy urząd pracy, to skorzystanie z ich asysty wcale nie będzie najefektywniejszą z metod.
Zdecydowanie najwięcej intratnych anonsów pojawia się dziś na łamach rozmaitych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie dzięki tej infrastrukturze obie strony mają możliwość szybkiego i wygodnego nawiązania atrakcyjnych dla siebie relacji biznesowych.