Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:26

Jak wygląda produkcja reklam?

Reklama to informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Perswazja to sztuka przekonywania kogoś do własnych racji. Perswazja od manipulacji różni się tym, że podjęte działania nie zaszkodzą odbiorcom treści. Celem zazwyczaj jest skłonienie do skorzystania z określonych towarów czy usług. Ewentualnie popieranie określonych spraw lub idei. Reklama jest czymś, na co nietrudno się natknąć. Reklamy obecne są po prostu wszędzie – w telewizji, radiu, prasie i internecie. Jak wygląda ich produkcja?
  • 15.11.2023 11:30
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak wygląda produkcja reklam?

Reklamy do telewizji krok po kroku. Rodzaje reklam TV

Siła internetu jest coraz większa, ale wciąż dla wielu osób rządzi telewizja. Reklama w telewizji może przyjmować różne formy, takie jak:

  • spot reklamowy – krótki film reklamowy,
  • lokowanie produktu – włączenie marki lub produktu do treści filmu/serialu,
  • zakupy telewizyjne – dłuższe i zarazem interaktywne bloki reklamowe,
  • banery sponsorskie – czyli sponsoring programów – informacja, że dana marka ufundowała program (w całości lub części),
  • ogłoszenia – tekstowe informacje, mogą dotyczyć produktu, usługi czy zbliżającego się eventu.

Zastanówmy się teraz, jak wygląda produkcja reklam telewizyjnych. Reklama w telewizji to efekt długiej i ciężkiej pracy. Pracy, którą można sprowadzić do następujących punktów:

  1. Ustalenie targetu – do jakiej grupy osób ma trafić reklama?
  2. Cel – w reklamie nie chodzi tylko o zwiększenie sprzedaży. Trzeba ustalić konkretny cel. Niemniej celem zawsze powinien być określony wzrost zainteresowania konkretnym produktem w określonej grupie odbiorców.
  3. Wybór odpowiednich kanałów telewizyjnych – poszczególne stacje się od siebie różnią. Jest to też nic innego jak uwzględnienie wieku i zainteresowań.

Jak wygląda sytuacja w przypadku reklamy do radia?

Reklamy do radia krok po kroku

Wydawać się może, że reklama radiowa nie ma większego sensu, ale nic bardziej mylnego. Widać to zwłaszcza podczas podróżowania samochodem. To czas, kiedy często korzysta się z radia i tym samym są duże szanse na zetknięcie się z reklamą radiową. Produkcję takiej reklamy można sprowadzić do następujących kroków:

  1. Kontakt z handlowcem – wiadomość do działu reklamy danej stacji radiowej.
  2. Ustalenie celów kampanii – do omówienia z handlowcem, ale warto o nich wcześniej pomyśleć.
  3. Wybranie formatu reklamy – w grę wchodzą m.in. standardowe spoty, wywiady czy audycje sponsorowane.
  4. Opracowanie mediaplanu – liczba emisji spotu i bloki reklamowe, w jakich będzie umieszczony.
  5. Produkcja – zawsze należy zacząć od stworzenia scenariusza.
  6. Emisja – handlowiec powinien poinformować o emisji reklamy.

Z radia przenieśmy się teraz do świata mediów społecznościowych. Świata, który odgrywa coraz większą rolę.

Reklamy wideo do social mediów

Siła mediów społecznościowych jest potężna i z racji tego tam też powinny pojawić się reklamy. Zrealizowanie reklamy wideo może nastąpić na wiele sposobów – nagrywanie telefonem, współpraca z freelancerami (półprofesjonalny sprzęt) lub profesjonalne produkcje z agencją marketingową.

Zastanawiasz się nad tym, na co się zdecydować? Pora pomyśleć o tym, co chcesz osiągnąć!

Jakie branże najczęściej reklamują się w telewizji? Jakie w radio, social mediach i prasie?

Telewizja, radio i prasa to konkurencja, ale jednocześnie przy każdym z tych nośników możemy mówić o medium tradycyjnym. Na początku tego roku Instytut Monitorowania Mediów wyliczył dla Dziennika Gazety Prawnej, że wydatki reklamowe według stawek cennikowych zwiększyły się o 11,5 proc., co daje 31,4 mld zł. Można też przeczytać o tym, że na media tradycyjne najczęściej stawia branża FMCG - spożywcza, kosmetyczna, a także branża telekomunikacyjna, finansowa, motoryzacyjna, farmacja i handel. Co ciekawe, branża motoryzacyjna wydaje na reklamę rok do roku 8 proc. mniej (pod uwagę wzięto trzy lata). W pozostałych branżach widać wzrost liczby reklam i wzrost nakładów.

Jeśli chodzi o media społecznościowe, wiele zależy od grupy docelowej i wybranej platformy. Przykładowo Instagram wydaje się świetnym rozwiązaniem dla branż, gdzie dużą rolę odgrywa estetyka. Do takiej grupy można zaliczyć m.in. branżę odzieżową czy beauty.

Więcej: https://warszawskagm.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---