Podpowiadają projektanci wnętrz z Mist Architects
Salon w stylu klasycznym – jakie są jego najważniejsze cechy
Osoby, które decydują się na salony w stylu klasycznym cenią sobie elegancję i spokój. W miejscach takich dominuje stonowana kolorystyka. Do najpopularniejszych kolorów w salonach klasycznych zaliczamy biel, beże, odcienie szarości, a także pastele (jeżeli salon jest mały, powinniśmy wybierać kolory jasne, które optycznie go powiększą).
Bardzo efektownym elementem jest drewniana podłoga (może być lakierowana; sprawdzi się także marmur lub dobrej jakości laminat), która sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Na podłodze często kładzie się eleganckie dywany.
Oprócz drewna spotkamy tu naturalne tkaniny (bawełna, len), kamień, marmur, skóra naturalna, futra.
Ściany można pomalować farbami lub położyć na nich tapety.
Salon klasyczny to nie miejsce, w którym króluje minimalizm, jednak z całą pewnością nie jest zagracony. Nie ma tu miejsca na dużą ilość zbędnych ozdób (sprawiają one, że pomieszczenie wydaje się optycznie mniejsze, co więcej sprawiają, że czas sprzątania znacznie się wydłuża). Ozdoby są akceptowalne, jednak w rozsądnej ilości.
W salonach klasycznych jest miejsce na indywidualne upodobania mieszkańców. Styl klasyczny jest na tyle elastyczny, że nie będziemy mieli problemu z zaadaptowaniem go do naszych potrzeb.
Projektowanie wnętrz: najważniejsze meble w salonie klasycznym
Projektant wnętrz przekonuje, że w salonie klasycznym nie może zabraknąć wygodnej kanapy (jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, wybierzmy kanapę z funkcją spania) w spokojnej kolorystyce i drewnianego lub metalowego stolika kawowego (może on dodatkowo posiadać szklane elementy).
W większych mieszkaniach warto jest umieścić wygodne fotele (wykonane z materiału lub skóry naturalnej), a także lustro z atrakcyjną ramą.
Do innych ważnych mebli zaliczamy regały na książki, komody, stojące lampy i krzesła. Postarajmy się, żeby wszystkie wybrane przez nas meble pasowały do siebie.
Jakie dekoracje do klasycznego salonu?
W salonach klasycznych przedmioty codziennego użytku często pełnią także funkcje dekoracyjne. Możliwości jest wiele. Możemy zainwestować w efektowny żyrandol, lampę stojącą z dekoracyjnym abażurem, lustro z rzeźbioną ramą. Niezwykle ważnym elementem salonu są okna – warto zastanowić się nad efektowną ich aranżacją (dobrze sprawdzą się tu tradycyjne zasłony i firanki, choć możliwości jest znacznie więcej).
Ozdobami będą również wazony, doniczki na kwiaty (zadbajmy, żeby były one utrzymane w jednym stylu), narzuty, poduszki, świeczniki, zegary ścienne, a także świece (wybierajmy bezpieczne dla zdrowia świece sojowe lub świece wykonane z wosku pszczelego) o ciekawych kształtach i kolorach. Choć nadmiar dekoracji nie jest tu wskazany, możemy pozwolić sobie na jedną lub dwie rzeźby.
Jeżeli jesteśmy pasjonatami fotografii lub mamy liczną rodzinę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ozdobić ściany salonu zdjęciami (oprawmy je jednak w ramki).
W przypadku salonów dużych idealnym dodatkiem jest kominek (może być to nawet kominek sztuczny) i pianino.
Niezawodną dekoracją każdego klasycznego salonu będą kompozycje roślinne – bukiety z żywych lub zasuszonych kwiatów, wiązanki, trawy ozdobne.