Takie pozycje literatury naukowej są specjalnie przygotowane do powtarzania wiadomości z całego zakresu wiedzy, z którymi uczeń już miał styczność, dzięki czemu są bardzo efektywne. Ich minusem jest jednak to, że muszą się one w dużej mierze opierać na motywacji i dyscyplinie samego ucznia. Repetytoria maturalne w postaci specjalnych kursów zazwyczaj są znacznie efektywniejsze.
Czego można się nauczyć?
Na tego typu repetytoriach maturalnych uczeń zdobywa wiedzę w dwóch podstawowych torach nauczania:
I. Zagadnienia merytoryczne, wiedza związana z danym przedmiotem;
II. Mechanizmy egzaminacyjne i sposób prawidłowego podchodzenia do konkretnych zadań.
Pierwsze z podejść nie powinno powodować żadnych nieporozumień, ponieważ jest to pole zagadnień, które jest de facto najważniejsze w całej edukacji ucznia. Drugiej kwestii nie można jednak też pomijać, ponieważ to ona przekłada się na odpowiedni poziom zrozumienia każdego tematu i umiejętność realnego odpowiadania na zadane przez egzaminatora pytania, ustnie czy w formie papierowej.
Zakres przedmiotów
Powtórki przed maturą obejmują przede wszystkim przedmioty:
• Matematykę;
• Język polski;
• Języki obce;
• Geografię;
• Historię;
• Fizykę;
• Chemię;
• Biologię.
Są to oczywiście wszystkie podstawowe przedmioty maturalne, które rozpatrywane są zarówno w ujęciu podstawowym, jak i rozszerzonym, w zależności od wymagań egzaminacyjnych.
Repetytorium w praktyce
Zajęcia powtórkowe przed maturą mogą mieć charakter zajęć grupowych lub zajęć indywidualnych z tym, że trzeba mieć na uwadze, iż zajęcia indywidualne są droższe, ale niekoniecznie bardziej skuteczne. Wiele tutaj zależy od ucznia, jego poziomu zaawansowania oraz ilości wiedzy, która musi być powtórzona lub zdobyta de facto po raz pierwszy.
Zajęcia grupowe zazwyczaj odbywają się w grupach bardzo nielicznych. Mogą to być grupy liczące 2-3 osoby, ale czasami możliwe jest nawet połączenie 6 osób, zwłaszcza jeśli są to zajęcia językowe wymagające intensywnej praktyki. Ważne jest, by każdy uczeń miał dokładnie tyle czasu z prowadzącym, ile mu potrzeba. Są osoby, które tego czasu potrzebują mniej i są osoby, które czasu potrzebują więcej.
Każdy może wybrać tyle godzin powtórek, ile mu potrzeba, ale warto jest zdecydować się na pełen cykl.