Begonia
Należy do najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej, o pH obojętnym do lekko kwaśnego. Na południowe balkony polecamy przede wszystkim odmiany o ciemnych liściach, takie jak Big Red, Non-Stop Yellow czy Red Glory – lepiej tolerują bezpośrednie i długie promieniowanie słoneczne niż begonie o jasnych kolorach liści. Latem podlewa się je 2 razy w tygodniu, a zimą zmniejsza intensywność nawadniania o połowę. Begonie nawozi się wiosną i latem przez cały okres kwitnienia, a zimą wnosi do wnętrza. Begonie pełne, zwisające, dwukolorowe czy wiele innych odmian znajdziesz tu: https://cebule-kwiatowe.pl/cebulki-begonii/.
Sanwitalia rozesłana
Kwitnie na żółto od czerwca do października. Rośnie na glebach przepuszczalnych (np. próchniczych piaszczystych), o lekko kwaśnym odczynie do obojętnego. Potrzebuje regularnego podlewania, tak żeby ziemia była stale wilgotna, ale nie przelana. Pędy sanwitalii osiągają 20-30 cm długości i wypuszczają drobne ciemnozielone liście. Rozkrzewi się intensywniej, kiedy uszczykniesz wierzchołki pędów.
Lubi słoneczne stanowiska i poza systematycznym nawadnianiem nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych. Co 2 tygodnie wystarczy podlać ją nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.
Nasturcja większa
Jednoroczna roślina, która osiąga od 40 do 300 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Rozwija żółte, pomarańczowe i czerwone kwiaty. Potrzebuje umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej gleby – to optymalne warunki dla nasturcji, choć radzi sobie również na trudniejszych podłożach. Na balkonie sadzi się odmiany pnące przy podporach – np. kratkach lub jako roślinę zwisającą w donicach na balustradzie, lub podwieszanych pod sufitem. Niskie odmiany umieszcza się w skrzynkach na balustradzie.
Heliotrop
Heliotrop ma wyprostowany zwarty i krzaczasty pokrój. Kwitnie na ciemnofioletowo, niebiesko, purpurowo i biało, a jego kwiaty wydzielają waniliowy aromat. Stawia się go w głębi balkonu lub w otoczeniu innych roślin, które po południu stworzą mu osłonę przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Rośnie w żyznej i przepuszczalnej ziemi z dodatkiem torfu, kompostu czy piasku. Jego kwiaty zawsze obracają się za słońcem.
Zimuje w jasnym pomieszczeniu o temperaturze umiarkowanej. Potrzebuje regularnego podlewania (co 2-3 dni), zwłaszcza na etapie wzrostu i kwitnienia. W czasie suszy należy zintensyfikować nawadnianie. W sezonie roślinę nawozi się co 2 tygodnie nawozem do kwiatów kwitnących.
Cynia
Zwykle spotyka się je w uprawie ogrodowej, jednak równie pięknie zdobią balkony. Niską odmianę cynii posadzisz w doniczce lub pojemniku zawieszonym na balustradzie. Odmiana o pędach sięgających 100 cm (np. daliowa) będzie się dobrze czuła w wysokiej donicy.
Cynia potrzebuje żyznej gleby, dlatego w uprawie balkonowej stosuje się nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do roślin kwitnących. Lubi miejsca zaciszne, więc jeśli Twój balkon wystawiony jest na działanie silnych wiatrów, lepiej postaw cynie w głębi.
Kwitnie od czerwca do przymrozków na żółto, pomarańczowo, różowo, czerwono i fioletowo.
Słoneczny balkon pełen kwiatów
Jeśli do tej pory Twój balkon pełnił rolę składzika rzeczy wszelakich, czas przywrócić mu blask i stworzyć z niego kącik wypoczynkowy. Aranżacja balkonu od strony południowej to proste zadanie. Wystarczy, że wybierzesz takie gatunki roślin, które lubią przebywać w pełnym słońcu, umieścisz je w donicach na balustradzie, podwieszonych pod sufitem i na kratkach. Odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i pięknym zapachem od wiosny aż do jesieni.