Przede wszystkim funkcjonalność
Projekty nowoczesnych domów na piedestale stawiają funkcjonalność budynków. Znajduje to odzwierciedlenie już w kształcie brył domów, które zostały znacznie uproszczone. Najczęściej wybierane są projekty domów jednopiętrowych lub z użytkowym poddaszem. Prostota kształtu bryły budynku wpływa nie tylko na zdecydowaną poprawę funkcjonalności domu i zwiększenie komfortu jego użytkowania, ale również na lepsze wykorzystanie naturalnych warunków terenu i naturalnego oświetlenia.
Prostota i funkcjonalność projektu nie wpływa jednak negatywnie na jego estetykę. Pracownia architektoniczna Domoweklimaty.pl oferuje wiele gotowych projektów nowoczesnych domów, których bryły, choć zachowując zasadę prostoty i funkcjonalności, zachwycają nadal wyrafinowaniem i odwagą rozwiązań.
Energooszczędność w domu jednorodzinnym
Nowoczesne domy spełniają również wymagające standardy energetyczne. Dzięki temu eksploatacja budynku wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi kosztami, a także pozwala na przyczynienie się do ochrony środowiska naturalnego.
Domy, w których projektach zastosowana energooszczędne rozwiązania, pozwalają na nawet pięciokrotne zmniejszenie strat ciepła. W tym celu stosowana jest odpowiednia izolacja termiczna ścian zewnętrznych, wentylacja z odzyskaniem ciepła, odpowiednie umiejscowienie i zamocowanie okien oraz zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych, jak pompa ciepła. Coraz popularniejsze staje się również wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w postaci na przykład paneli słonecznych.
Naturalne materiały wykończeniowe domu
W projektach nowoczesnych domów wykorzystywane zostają często materiały naturalne, które świetnie komponują się ze sobą oraz z otaczającym środowiskiem. Do najczęściej używanych należą szkło, kamień oraz drewno. Zdecydowanie większa uwaga jest również poświęcana jakości materiałów budowlanych oraz ich pochodzeniu.
Większe nie znaczy lepsze
W projektach nowoczesnych domów zdecydowanie odchodzi się również od dużych, skomplikowanych brył na rzecz małych, kompaktowych, dobrze zaprojektowanych domów. Skutkuje to nie tylko większą ich funkcjonalnością, ale też podniesieniem standardów energetycznych. W małym domu bez zbędnych załamań w bryle straty cieplne są zdecydowanie mniejsze, co pozwala również na zaobserwowanie dużych oszczędności w domowym budżecie.
Więcej informacji na temat charakterystyki projektów nowoczesnych domów znaleźć można w artykule “5 warunków, które powinien spełnić nowoczesny projekt domu”.