Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 15:45

Spawanie aluminium - jakie precyzyjne metody są najskuteczniejsze?

W technologiach produkcyjnych spawanie jest jednym z podstawowych procesów wykorzystywanych na liniach produkcyjnych czy naprawczych. Nic dziwnego, bo spawanie pozwala na trwałe złączenie ze sobą różnych elementów, co byłoby niemożliwe innymi technikami lub wymagałyby one zbyt dużego nakładu pracy, czasu i środków. W przypadku spawania nie wystarczy wiele, a przeszkolony pracownik jest w stanie wykonać spawy nawet w bardzo niewielkiej przestrzeni.
  • 28.08.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Spawanie aluminium - jakie precyzyjne metody są najskuteczniejsze?

Duża precyzja spawu

Oczywiście wymaga to od niego olbrzymiego skupienia, ponieważ im mniejszy spaw i powierzchnia do połączenia, tym wymagana jest większa precyzja. Nawet niewielkie drżenie dłoni czy użyta zbyt duża siła może sprawić, że spaw puści lub wyjdzie nierówno. Takie niedoskonałości można oczywiście zatuszować poprzez szlifowanie, ale to wymaga znów kolejnego pracownika, poświęconego czasu i dodatkowych narzędzi. Miejsca na błędy nie ma jednak tam, gdzie w grę wchodzi spawanie Lublin z największą precyzją części aluminiowych. W takich przypadkach wykorzystuje się dwie podstawowe metody: MIG lub TIG.

Dbałość o najmniejsze szczegóły

Spawanie metodą MIG wykorzystuje specjalistyczne roboty spawalnicze, które sprawdzają się przede wszystkim przy spawach wszelkiego rodzaju cienkościennego aluminium, w tym kształtowników aluminiowych.

Metoda TIG z kolei bazuje na ręcznym spawaniu, które wykorzystywane jest najczęściej do łączenia większych powierzchni. W obu przypadkach zespolenie jest wytrzymałe, odporne na zmianę temperatur i ciśnień oraz uszkodzenia mechaniczne. Spawanie ręczne stosuje się najczęściej w przemyśle ciężkim, ale też podczas prac w fabrykach samochodowych, meblarskich czy podczas tworzenia profili aluminiowych. Technologia MIG natomiast zwykle spotykana jest w zaawansowanych ośrodkach technologicznych, gdzie prócz wytrzymałego spawu, który nie podda się zewnętrznym naprężeniom i naciskowi, liczy się również wysoka precyzja wykonania całego procesu. Zwykle precyzja taka jest po prostu nieosiągalna innymi metodami jak tylko specjalnie w tym celu zaprojektowanym robotem spawalniczym.

--- Artykuł sponsorowany ---