Co to jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy, w skrócie ŁZS, to częsty powód wizyt dermatologicznych. Leczenie nie jest proste, gdyż nie ma konkretnie ustalonej farmakologii, nie da się też całkowicie wyleczyć z tej choroby – to oznacza, że jest przewlekła. Ma swoje okresy remisji i nawrotów. Dzisiejsza medycyny, mimo dużych postępów, do tej pory nie zna nawet konkretnej przyczyny rozwijania się stanu zapalnego i pojawiania charakterystycznych objawów. Za winowajcę obwinia się nadprodukcję gruczołów łojowych, co wpływa na nadmierny rozrost normalnie bytujących na naszym ciele drożdżaków malassezia furfur. Te pasożyty do wzrostu potrzebują łoju. Wtedy wytwarzają enzym lipaza, który zapoczątkowuje proces zapalny.
A ponadto dochodzi do powstawania takich objawów, jak:
- żółte lub brązowe, tłuste, łuskowate płaty skóry, czasami nawet strupy, tworzące swoistego rodzaju „skorupę”,
- łuszczenie się naskórka,
- zaczerwienienie, powodujące wyraźne plamy,
- specyficzny wysięk,
- nagminne przetłuszczanie się skóry głowy i włosów,
- silny świąd, pieczenie, a nawet ból,
- przerzedzenie włosów, prowadzące do łysienia.
Co ważne wyżej wymienione symptomy choroby mogą rozsiewać się ze skóry głowy na inne górne części ciała, bogate w gruczoły łojowe. Niezwykle istotny jest jak najszybszy kontakt z dermatologiem, który obejrzy zmiany i postawi diagnozę, po czym rozpocznie niezbędne leczenie, dostosowane do zaawansowania choroby. Mogą to być leki doustne, miejscowe albo jeszcze inne preparaty wydawane bez recepty. Należy przestrzegać wszystkich wskazówek i zaleceń lekarza, bo to pomoże szybciej zniwelować przykre objawy, dlatego też trzeba mieć z nim regularny kontakt.
Czytaj więcej na temat łojotokowego zapalenia skóry na głowie: https://seborh.pl/lojotokowe-zapalenie-skory-glowy/
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale na rozwój łojotokowego zapalenia skóry może mieć wpływ także przyjmowanie m.in. niektórych leków psychotropowych: litu, soli złota, interferonu. Zazwyczaj choroba częściej dotyka również osoby, u których stwierdzono pewne problemy: z odpornością organizmu, są po przeszczepach narządowych, są w trakcie leczenia immunosupresyjnego, mają zakażenie wirusem HIV, zły stan zdrowia albo zaburzenia hormonalne. Poza tym ŁZS może się pogłębiać przy długotrwałym stresie i wahaniach nastroju. W razie wystąpienia niepokojących objawów wskazujących na łojotokowe zapalenie skóry, potrzebny jest szybko kontakt ze specjalistą, który jako jedyna kompetentna osoba może choremu pomóc – mówi dr n. med. Igor Michajłowski dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica
Bardzo dobre kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy – zestaw Seborh
Jeżeli Twoim problemem jest ŁZS głowy, zacznij stosować zestaw trzech wysokiej jakości kosmetyków ze skrupulatnie dobranymi składnikami pod kątem łojotoku, by pozbyć się uciążliwych objawów.
Szampon Seborh – a w nim substancje, typu: ichtiol, witamina E, siarczek selenu, biolin. Zabija grzyby i bakterie. To produkt o łagodnej formule, skutecznie złuszcza martwy naskórek, pomaga pozbyć się łusek. Oczyszcza, a także odświeża skórę głowy oraz włosy, chroni i regeneruje.
Emulsja Seborh – znajdziesz w niej, m.in.: siarkę, mocznik, olej konopny czy pirokton olaminy. Odkaża skórę głowy, koi stany zapalne oraz podrażnienia. Zmiękcza naskórek, po czym ogranicza nadmierne jego złuszczanie. Emulsja, nie zatyka porów, normalizuje pracę gruczołów łojowych, niweluje również uciążliwy świąd oraz pieczenie.
Płyn Seborh – ma bardzo bogaty skład, zawiera kwasy, np.: jabłkowy, migdałowy i glikolowy, ale też glukonolakton oraz argininę. Ta lekka mgiełka, stosowana systematycznie szybko odbudowuje skórę, reguluje proces złuszczania oraz pracę gruczołów łojowych. Co też istotne utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia skóry, wzmacnia naczynia krwionośne oraz mikrokrążenie.
Opinie o SEBORH – Zobacz co piszą osoby, stosujące SEBORH!
Jak stosować zestaw Seborh?
Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.
Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy łojotokowym zapaleniu skóry?
Jeżeli pielęgnacja ŁZS ma wyglądać prawidłowo, nie można pominąć wizyty w gabinecie lekarskim u dermatologa, bo tylko on może podjąć leczenie. Jeśli nie jest pewny, jaka to dokładnie choroba, zleca przeprowadzenie biopsji, która pozwala zbadać wycinki histopatologiczne. Niezwykle istotne jest również regularne stosowanie łagodnych produktów pielęgnacyjnych, opierających się na naturalnych składnikach aktywnych i przeznaczonych właśnie do skóry z ŁZS. W ten sposób wzmocnisz barierę ochronną swojego naskórka, zlikwidujesz ogniska zapalne oraz zapobiegniesz powstawaniu podrażnień. Co ważne wyregulujesz nadmierny łojotok i zabijesz pasożyty – czyli źródło Twojego problemu. Jak już wiesz, sprawdzają się łagodne preparaty z kwasami, które dodatkowo pomogą złuszczyć martwy naskórek.
Podsumowanie
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry objętej łojotokowym zapaleniem skóry muszą być z przeznaczeniem właśnie do pielęgnacji takiego schorzenia. Poza tym nie bez znaczenia jest skład oraz konsystencja takich profesjonalnych produktów. Warto zdecydować się na zastosowanie od razu zestawu, a nie tylko jednego kosmetyku, bo to pozwoli szybciej pozbyć uciążliwych objawów.