Łuszczyca skóry głowy – czym jest ta choroba?
Łuszczyca skóry głowy jest niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną skóry, z okresami remisji i zaostrzeń. Charakteryzuje się specyficznymi zmianami skórnymi, wynikającymi z nadmiernego rogowacenia naskórka. Tutaj mechanizm opiera się na skróceniu czasu złuszczania – z około miesiąca do kilku dni.
Przyczyny choroby mimo licznych badań nie są do końca znane. Wiadomo jednak na pewno, że wpływ na łuszczycę mają czynniki:
- genetyczne – np. polimorfizm genu HLA-Cw6,
- immunologiczne – zaburzone mechanizmy zależne od limfocytów T i funkcje komórek Langerhansa,
- środowiskowe – infekcje, niektóre leki (np.: beta-blokery, niesteroidowe leki przeciwzapalne, cymetydyna), menopauza, używki, ciąża, poród, stres.
Wyodrębnia się dwa typy łuszczycy zwykłej: pierwszy – genetyczny, ma cięższy przebieg i trudniej się leczy, natomiast drugi – to tzw. łuszczyca dorosłych, zaczyna się między 50. a 70. r. życia. Trzeba wiedzieć, że istnieje też oprócz łuszczycy zwykłej, łuszczyca: krostkowa, stawowa, wysiękowa, paznokciowa, kropelkowa i łuszczyca owłosionej skóry głowy.
Jak łuszczyca skóry głowy wpływa na życie?
Łuszczyca skóry głowy powoduje, że chory bardzo często się drapie, co może powodować znaczne wypadanie włosów. Dodatkowo proces usuwania łusek, również może wywoływać utratę włosów.
Życie z łuszczycą skóry głowy nie jest łatwe, ponieważ choroba wywołuje nieprzyjemne odczucia, jak: swędzenie, pieczenie i ból. Chorzy mogą unikać kontaktów społecznych ze względu na nieestetyczne zmiany skórne oraz czuć się nieatrakcyjni w oczach innych osób. Trudne do opanowania zmiany są w stanie wywołać w nich nawet stany lękowe i depresyjne.
Łuszczyca skóry głowy jak ją leczyć skutecznie?
Łuszczyca skóry głowy wiąże się z regularnymi wizytami u dermatologa oraz stosowaniem się do jego zaleceń. Leczenie polega na stosowaniu leków ogólnie, miejscowo albo w terapii skojarzonej, co jest zależne od stopnia nasilenia zmian. Ponadto konieczne okazuje się stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Jeśli chce się utrzymać chorobę w ryzach należy unikać używek oraz dbać o zdrową dietę.
Łuszczyca skóry głowy charakteryzuje się świądem, ostro odgraniczonymi, czerwonymi plamami lub tarczkami, pokrytymi srebrzystymi łuskami, które mogą wychodzić poza owłosioną skórę głowy.
Skutkiem nieleczonej łuszczycy może być reumatoidalne zapalenie stawów (tzw. RZS), a także choroba Leśniowskiego-Crohna. Nieleczona łuszczyca zwiększa również ryzyko wystąpienia erytrodermii łuszczycowej, wtedy zmiany zapalne obejmują do 90% całej powierzchni ciała.
Jak zadbać o skórę głowy z łuszczycą?
Nieocenioną rolę w łagodzeniu objawów łuszczycy skóry głowy odgrywa właściwa pielęgnacja. W celu zminimalizowania uciążliwych objawów choroby, warto stosować silnie nawilżające preparaty przeznaczone do pielęgnacji nie tylko skóry głowy z łuszczycą, ale też włosów. W walce z łuszczycą owłosionej skóry głowy skuteczne okazują się specjalistyczne emulsje, odżywki i płyny na łuszczycę, które poprawią kondycję naskórka i włosów. Ważne jest szczególnie: działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne, odbudowa bariery ochronnej naskórka, jak również złuszczanie jego nadmiaru.
Jakich składników aktywnych należy szukać w dermokosmetykach na łuszczycę skóry głowy, które efektywnie wpłyną na jej kondycję?
Rzeczywiście dobrze dobrane składniki są naprawdę w stanie skutecznie poprawić wygląd chorego naskórka. Czego zatem szukać:
- Kwas salicylowy – ma silne działanie, zabija pasożyty i grzyby, łagodzi stany zapalne, pomaga usunąć martwy naskórek oraz oczyścić skórę nie naruszając jej warstwy hydrolipidowej.
- Ekstrakt z dziegcia brzozowego – pomaga likwidować infekcje skórne, zabija pasożyty i grzyby, niweluje łuszczenie skóry.
- Ekstrakt z wierzbówki kiprzycy – wspomaga regenerację naskórka, tym samym przyśpiesza gojenie się ran.
- Mocznik – świetnie wiąże wody w skórze, przez co zmiękcza ją, wygładza, wspiera regenerację naskórka, niweluje świąd. Dobrze działa także na włosy, są miękkie, mają zamknięte łuski.
- Pirokton olaminy – działa przeciwbakteryjnie oraz ochronnie. Wspomaga gojenie uszkodzonej skóry, przywraca jej właściwe pH, reguluje pracę gruczołów łojowych.
- Ekstrakt z wierzby białej – odkaża, działa przeciwzapalnie, zabija bakterie.
- Niacynamid – niweluje nadmierne łuszczenie, uelastycznia skórę, koi stany zapalne, okazuje się wszechstronny przy pielęgnacji chorego i wrażliwego naskórka.
- Ichtiol – redukuje łuszczenie skóry, łagodzi stany zapalne oraz świąd.
- Masło shea – pobudza skórę do produkcji kolagenu, działa antyoksydacyjnie.
- Arginina – jako naturalny aminokwas, przenika w głąb skóry, by stymulować pracę układu krwionośnego i wspierać procesy naprawcze.
Wypróbuj zestaw profesjonalnych dermokosmetyków z firmy Psorisel od Verdelove
Jeżeli cierpisz z powodu łuszczycy skóry głowy koniecznie wybierz produkty Psorisel do skóry z łuszczycą, ponieważ teraz możesz uderzyć we wszystkie dokuczliwe objawy choroby jednocześnie – ze względu na specjalnie dobrane składniki w odpowiednich proporcjach:
- Szampon na łuszczycę Psorisel – zawiera np. dziegieć brzozowy, niacynamid i ekstrakt z wierzbówki kiprzycy, zatem skutecznie oczyszcza skórę głowy, redukuje świąd oraz łuszczenie.
- Emulsja na noc Psorisel – ma w sobie substancje typu ichtiol, masło shea, pirokton olaminy działa więc bardzo intensywnie, dzięki czemu szybko regeneruje.
- Płyn do skóry głowy Psorisel – bogaty w kwasy, oleje roślinne i argininę złuszcza martwy naskórek oraz redukuje łuski.
Czym wyróżniają się dermokosmetyki Psorisel?
Te produkty od Verdelove warto stosować przy problemach z łuszczycą, ponieważ:
- Formuła została opracowana w ścisłej współpracy z dermatologami.
- Skuteczne działanie tego zestawu niweluje wszystkie charakterystyczne objawy łuszczycy skóry głowy, co zostało potwierdzone przez niezależne badania aplikacyjne.
- Preparaty mają unikatowe składy, bazują na specjalnie dobranych naturalnych składnikach aktywnych, by koić łuszczycową skórę głowy.
- Zestaw Psorisel mogą stosować także osoby skłonne do alergii, podrażnień i nadwrażliwości.
- Stosując cały zestaw w holistyczny i szybki sposób wspomagasz kondycję chorej skóry.
- Te produkty można stosować długotrwale, bez żadnych skutków ubocznych, co pozwoli utrzymać skórę długo w okresie remisji.
Podsumowanie
Łuszczyca skóry głowy jest chorobą, której nie da się wyleczyć, ma swoje okresy remisji, jak również nawrotów. Ważna jest regularna pielęgnacja odpowiednimi produktami. Szczególnie istotne jest działanie antygrzybiczne i antybakteryjne, ponadto odbudowa bariery ochronnej naskórka, jak również złuszczanie jego nadmiaru.