Kto po kim dziedziczy długo w rodzinie?
Po zmarłej osobie można otrzymać majątek, który obejmuje:
• aktywa – w skład wchodzą m.in. samochody, papiery wartościowe, nieruchomości oraz gotówka
• pasywa – w skład których wchodzą wszystkie zobowiązania finansowe np. niespłacone pożyczki, kredyty czy raty na sprzęt.
Dziedziczenie może odbyć się na drodze:
• Testamentu – ma miejsce wtedy, gdy osoba zmarła zostawiła testament. Podział następuje zgodnie z zapisem w testamencie.
• Ustawy – ma miejsce wtedy, gdy nie ma testamentu. W związku z tym majątek dziedziczony jest przez krewnych zmarłego według kolejności.
Kolejność dziedziczenia w rodzinie ustalana jest na podstawie Kodeksu Cywilnego. W pierwszej kolejności są to dzieci oraz małżonek spadkodawcy, którzy przyjmują spadek po równo. Jednakże współmałżonek nie może dostać mniej niż jedną czwartą majątku.
Następnie są to wnuki spadkodawcy, jeżeli dziecko zmarłego nie żyje lub zrzekło się praw do spadku. Jeżeli nie ma dzieci i wnuków, to wtedy dziedziczy małżonek oraz rodzice. Połowa spadku należy się małżonkowi lub małżonce, a druga dzielona jest po równo na matkę i ojca.
Kolejny jest rodzeństwo spadkodawcy. Jeśli nie ma małżonka, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa, to spadek należy się dziadkom spadkodawcy i rozdzielany jest na równe części. Kolejnymi osobami, które dziedziczą, są pasierbowie.
Czy można odrzucić spadek po zmarłym?
Kwestie dotyczące dziedziczenia regulowane są przez prawo spadkowe. 18 października 2015 roku w życie weszły zmiany, które zmieniły zasady dziedziczenia. Od tej pory, spadkobierca ma 6 miesięcy, od momentu dowiedzenia się o śmierci krewnego, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Termin dotyczy spadkobierców ustawowych oraz pozostałych. W sytuacji, gdy krewny jest na którymś miejscu dziedziczenia, 6 miesięcy liczone jest od dnia, w którym dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby, które wyprzedzają go według kolejności dziedziczenia. W przypadku testamentu obowiązuje dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o istnieniu i treści testamentu.
Czy można odrzucić spadek przez osobę małoletnią?
W przypadku osób pełnoletnich spadek odrzuca się poprzez złożenie wniosku. Sytuacja komplikuje się, gdy osoba jest małoletnia. Rodzice muszą:
1. Odrzucić spadek w imieniu dziecka przed sądem lub notariuszem. Termin wynosi 6 miesięcy, czyli tyle samo co w przypadku osób pełnoletnich.
2. Złożyć wniosek do właściwego sądu rodzinnego o pozwolenie na dokonywanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka do sądu rodzinnego
3. Złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka po otrzymaniu zezwolenia od sądu.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/kto-dziedziczy-dlugi-po-bracie-dziedziczenie-dlugow-w-rodzinie/