Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 23:34

Wymagające prace na zewnątrz? Wózek widłowy terenowy poradzi sobie z nimi!

Jeżeli na co dzień nie obce Ci są zmagania z trudnymi zadaniami z zakresu transportowania ładunków w branży budowlanej i przemyśle ciężkim, wiesz jak ważny jest odpowiednio dobrany sprzęt. Właśnie dlatego, w dzisiejszym artykule prezentujemy możliwości, jakie daje wózek widłowy terenowy. Wydajny pojazd o wielu praktycznych zastosowaniach.
  • 26.09.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wymagające prace na zewnątrz? Wózek widłowy terenowy poradzi sobie z nimi!

Lepszy, wydajniejszy, sprawniejszy

Historia wózka widłowego terenowego rozpoczyna się już w 1958 roku we Francji. To właśnie wtedy zaprojektowano pierwszy model tego pojazdu, stworzony na bazie schematu… ciągnika rolniczego.
Wózki widłowe terenowe współcześnie często bywają zaliczane do kategorii wózków widłowych spalinowych (gdyż posiadają taki sam napęd), jednak nie mieszczą się one w niej do końca. Dlaczego?
1. Przede wszystkim, wózki terenowe są znacznie wydajniejsze od wózków widłowych - wybrane modele są w stanie podnosić ładunki o wadze nawet do 10 ton.
2. Po drugie - każdy wózek terenowy, dzięki oponom z dużymi bieżnikami oraz dużej mocy napędu ma możliwość poruszania się zarówno po wzniesieniach, jak i grząskich terenach. Mimo stosunkowo podobnej budowy oraz rodzaju napędu, żaden wózek czołowy spalinowy nie jest w stanie pokonać tego typu tras.
3. Udźwig i możliwości jezdne to jeszcze nie wszystko, co wyróżnia wózki terenowe, ponieważ warto wspomnieć jeszcze o tym, iż pojazdy te są wyjątkowo uniwersalne! Dzięki zastosowaniu dodatkowego osprzętu bardzo łatwo mogą przeistoczyć się w mini koparki, zamiatarki czy nawet pługi śnieżne.
Wózek widłowy terenowy jest znacznie wydajniejszy i sprawniejszy niż tradycyjne wózki czołowe, dzięki temu może mieć nieco inne zastosowania.

Stworzony do wymagających zadań

stworzony do wymagajacych zadan

Wózek widłowy terenowy z założenia został stworzony do trudnych zadań na różnego typu terenie. Tego typu urządzenie nie jest wykorzystywane w pracach magazynowych, a przede wszystkim na otwartych przestrzeniach.
Dzięki swojej budowie i możliwościom, wózki widłowe terenowe stosuje się przede wszystkim:

  • w branży budowlanej ( przede wszystkim do transportowania materiałów budowlanych - także sypkich);
  • podczas wyburzeń oraz remontów (do wywożenia gruzu i śmieci);
  • w przemyśle ciężkim (gdzie z łatwością transportują wielkogabarytowe ładunki);
  • na złomowiskach (są niezastąpione w przewożeniu zarówno drobnego złomu za pomocą łyżek, jak i całych karoserii na widłach);
  • w gospodarstwach rolnych - szczególnie jeśli mowa o dużych, wielohektarowych powierzchniach, gdzie wózki widłowe terenowe ułatwiają zadbanie o utrzymanie porządku w gospodarstwie, przewożenie pożywienia dla zwierząt czy plonów rolnych (ich dużą zaletę stanowi możliwość pracy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i umiejętność poruszania się po błotnistych i grząskich terenach.
    Ponadto wózki widłowe terenowe wykorzystywane są także na składach budowlanych, czy dużych składach ogrodniczych oraz np. w tartakach, gdzie z łatwością transportują długie deski i pnie.

Może więcej niż Ci się wydaje!

Wózki widłowe terenowe to nie tylko urządzenia pozwalające przyśpieszyć prace na budowie czy umożliwiające przewożenie ciężkich ładunków. Nie każdy wie, iż pojazdy te są wykorzystywane także na potrzeby wojska! Tak, to prawda!
Wózki widłowe terenowe, dzięki swojej solidnej konstrukcji oraz efektywnemu napędowi z łatwością poruszają się po wzniesieniach, pagórkach oraz nierównym terenie, szybko i sprawnie doręczając żywność bądź też inne niezbędne rzeczy, do baz wojskowych.
Pojazdy te są także nieocenione podczas zadań polegających na zakładaniu czy utrzymaniu baz wojskowych.
Wykorzystanie wózków widłowych terenowych w tak wymagającej dziedzinie, daje dość jasny obraz tego, jak solidne i efektywne są tego typu urządzenia.

Jak go zdobyć?

jak zdobyc wozek widlowy terenowy

Potrzebujesz wózka widłowego terenowego? Teraz możesz zdobyć go na 3 sposoby:
1. zakup nowego sprzętu;
2. zakup używanego pojazdu;
3. wynajem.
Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujesz i jakie są Twoje wymagania: czy potrzebujesz urządzenia na własność przez cały rok? czy tylko okazjonalnie w czasie wzmożonej pracy (sezonowo)?
Dla osób, które stać na zakup nowego sprzętu polecamy ofertę marki Lemarpol, w której znajdziecie wydajne i solidne wózki terenowe znanej marki Manitou -> więcej znajdziecie tutaj.
Jeśli dysponujecie ograniczonym budżetem, warto pomyśleć o używanym sprzęcie, który spełni Wasze oczekiwania. Propozycje używanych markowych wózków widłowych dostępne są tu.
A w przypadku, gdy interesuje Was jedynie czasowe wypożyczenie sprzętu, warto sprawdzić warunki wynajmu krótko- i długoterminowego wózków, które wraz z cennikiem pobrać możecie tutaj.
Bez względu na to, na którą z opcji się zdecydujecie, nie zapominajcie o formalnościach oraz zapewnieniu odpowiednich szkoleń dla pracowników, którzy będą odpowiedzialni za obsługę wózka widłowego terenowego.

Operatorzy wózków terenowych

operatorzy wozkow terenowych

Operatorem wózka widłowego terenowego nie może zostać każdy. Wymogi, jakie stawiane są przed taką osobą, to:

  • ukończone 18 lat;
  • minimum podstawowe wykształcenie;
  • dobra sprawność psychoruchowa;
  • ogólny dobry stan zdrowia;
  • ale przede wszystkim - pozytywnie zaliczony egzamin na wózki widłowe kategorii II WJO lub I WJO.

Kupując lub wynajmując wózek widłowy terenowy, należy koniecznie pamiętać o tym, aby sprawdzić, czy pracownicy posiadają tego typu uprawnienia na wózki widłowe, a jeśli nie powinni oni odbyć jeden ze wspomnianych kursów (ceny kursów, w zależności od kategorii, wynoszą od ok. 500 - do ok 1000zł).

Podsumowanie

podsumowanie

Wózki widłowe terenowe bardzo dobrze sprawdzają się podczas różnego typu wymagających prac. Ich duży udźwig, prędkość poruszania się a także wydajny silnik sprawiają, że są wręcz niezastąpione w przewożeniu oraz składowaniu zarówno wielkogabarytowych, jak i sypkich produktów. Duże opony, wyposażone w szeroki i głęboki bieżnik ułatwiają im poruszanie się zarówno po grząskich, jak i nierównych terenach.
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

--- Artykuł sponsorowany ---